پیام آذری

آخرين مطالب

یادداشت؛

پایان تبریز 2018/ پایتختی «سر ایران» به سر آمد مقالات

پایان تبریز 2018/ پایتختی «سر ایران» به سر آمد

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز – سال 2018 به پایان رسید و عنوان پایتختی «سر ایران، تبریز» برای گردشگری کشورهای اسلامی از تاج و تخت افتاد.

 سال 2018 به پایان خود رسید سالی که برای آذربایجان شرقی و ایران خوش آیند بود و کلانشهر تبریز به عنوان مرکز گردشگری کشورهای اسلامی معرفی شد؛ بسیاری از شهرها در ایران و جهان تلاش کردند تا این عنوان را از آن خود کنند اما این تبریز بود که گوی سبقت را از رقبا ربود و به این افتخار جهانی نائل آمد.
پیش از این در سال 2015 با رأی قاطع وزرای گردشگری جهان اسلام، برای نخستین بار یکی از شهرهای ایران، به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام معرفی شده بود و در دی‌ ماه سال 1394 در شهر نیامی جمهوری نیجر، تبریز به عنوان «شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی» در سال 2018 برگزیده شد.
پیش از تبریز، شهرهای بیت‌المقدس در فلسطین، قونیه در ترکیه و مدینه در عربستان این عنوان را به ‌دست آورده بودند، اینکه چقدر آن شهرها به این بهانه، در جذب توریست موفق شدند در این مجال نمی گنجد، شاید آن ها هم به درد تبریز 2018 دچار شده باشند.
وجود ساختمان‌ های مدرن و زیبا، خطوط هواپیمایی پیشرفته، طبیعت زیبا و بکر و منحصربفرد، غذاهای لذیذ و سنتی، مساجد زیبا و فعال، بناهای تاریخی و پاکیزگی شهر، موجب شده بود تا تبریز پیش از این به عنوان یکی از 100 «جهان شهر» برتر دنیا و به عنوان «بهترین شهر ایران» برای زندگی از سوی سازمان ملل معرفی شود.
علاوه بر آن بهترین «شهر هوشمند» کشور در سال 94، پاکیزه‌ ترین شهر ایران برای سه سال متوالی و بهداشتی ‌ترین شهر ایران از نظر سازمان بهداشت جهانی، عناوین دیگری است که تبریز در دوره های مختلف و البته نه چندان دور به آن مفتخر شده است و اغلب گردشگران داخلی و جهانی که قدم بر سنگ فرش های آن گذاشته اند، بر این ادعا صحه می گذارند.
آنچه تبریز را به پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 رساند، مزیت هایی بود که در این شهر وجود دارد، از مناطق نمونه گردشگری متعدد از جمله بازار سرپوشیده، موزه‌ ها، تنوع تاریخی و آداب و رسوم مردمان این شهر گرفته تا مهمان نوازی و فرهنگ و رسوم خاص این منطقه...
این ها ظرفیت هایی است که هر کدام به تنهایی می تواند یک شهر را به برند بین المللی گردشگری تبدیل کرده و گردشگران را به آن منطقه سرازیر کند، بسیاری از کشورها حتی دست به تقلب زده و مناطق توریستی ساختگی در برخی شهرهای خود ایجاد می کنند تا مکانی برای جذب گردشگر در اختیار داشته باشند!
از همان ابتدا مشخص بود که برنامه مشخصی برای رویداد «تبریز2018» از سوی دولت ترسیم نشده و البته کمبود اعتبارات و کم کاری و سهل انگاری های مدیریتی هم مزید بر علت شد تا با فرصت سوزی، این پتانسیل جهانی از کف برود؛ در واقع رویداد بین الملی تبریز 2018، تنها در بنرها، سربرگ های اداری و لفظ های شعاری مدیران خلاصه شد و برخی دیوارها به بهانه این عنوان، رنگ و لعاب گرفتند و کمی تازه تر شدند، حاشیه شهر در همان حاشیه ماند و جایی در متن تبریز 2108 نداشت هر چند مرکز شهر هم تنها در ظاهر زیباتر شد.
اگر جلسات، همایش ها، سمینارها و نشست و برخاست هایی که در این باره در تبریز و تهران و برخی شهرها برگزار شد، به تسبیح بیندازیم، شاید تعداد آن بیشتر از برنامه های عملی باشد، چیزی که اگر برای مردم آبی نداشت برای مدیران نان داشت!
شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2019 نصیب شهر باکو در کشور آذربایجان شد، بهتر است مسئولان از همین امروز فعالیت های صورت گرفته در این شهر را رصد کنند شاید تجربه های مدیریتی بدیعی نصیب آن ها شود که در شهر تبریز هم کارگر بیفتد.
سال 2018 هر چند به سر رسید اما «سر ایران» همچنان ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری در دل خود دارد که به سال و ماه ها و حتی قرن ها محدود نمی شود، مسئولان و مدیران متولی، هر روز را روز «تبریز 2هزار و چند» تلقی کنند و برای معرفی هر چه بهتر این شهر بلندآوازه، از هیچ فکر و خلاقیتی دریغ نکنند؛ در این بین، مردم هم نقش اساسی و کلیدی دارند و باید به میدان بیایند و وظیقه خطیر خود را به دوش بکشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی