پیام آذری

آخرين مطالب

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند مقالات

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند

  بزرگنمايي:

پیام آذری-  23 الی 30 آبان ماه در کشور ما به نام «هفته ملی حمایت از بیماران کلیوی» نامگذاری شده است، برای آشنایی با مشکلات و دغدغه‏ های بیماران دیالیزی، به بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز رفته و با تعدادی از بیماران و پرستاران بخش، هم صحبت می‏ شو‌یم.
 
 
کمبود و عدم پوشش بیمه‌ای مکمل‎های بیماران کلیوی

یکی از بیمارانی که دستگاه دیالیز به او وصل است، می‏‌گوید: داروهایمان کمیاب شده‎اند و گاهی مجبوریم برای تهیه به تهران مراجعه کنیم، مثلا «فوروزماید» یک داروی ایرانی است که ما روزانه حدود شش عدد از آن را می‏‌خوریم، در حالی که وقتی به داروخانه مراجعه می‏‌کنیم، به جای یک قوطی پر، به ما سه ورق دارو می‌‏دهند که کفاف مصرف سه روزمان را هم نمی‌‏دهد و تمام هزینه آن را هم خودمان پرداخت می‏‌کنیم.

وی می‌افزاید: یک و نیم سال است که دیالیز می‎شوم و نارسایی کلیه من را به هزار درد دچار کرده و مجبورم داروهای دیگری هم برای درمان بیماری‌های دیگرم مصرف کنم که در مجموع هزینه زیادی مثل هزینه خرید مکمل را به من تحمیل می‎کند.

وی اظهار می‌کند: متاسفانه مکمل‎ها تحت پوشش بیمه نیستند، در حالی که من به خاطر نارسایی کلیه مجبور به مصرف مکمل هستم.
 
 
گلایه از روند طولانی پیوند کلیه

یکی دیگر از بیماران با شکایت از روند اداری طولانی پیوند کلیه، بیان می‎کند: برای انجام پیوند کلیه به بیمارستان امام رضای تبریز رفته و به هشت پزشک معرفی شده‎ام،  حدود شش مورد آزمایش داده‎ام،. برای رسیدن به مرحله آخر، سه ماه دوندگی لازم است که من با این وضعیت جسمی، توان دوندگی ندارم و مجبورم از خیر پیوند بگذرم!.

وی می‌گوید: از مسئولان تقاضا دارم با برنامه ریزی مناسب، مراحل پیوند کلیه را تسریع کنند.

وی ادامه می‌دهد: اکثر داروهایمان که تحت پوشش بیمه نیستند و در صورت پیدا شدن دارو مجبوریم قیمت آن را به صورت آزاد پرداخت کنیم، در شرایط فعلی ویتامین معمولی را هم نمی‎توانیم پیدا کنیم، من شخصا اغلب داروهایم را نه می‎توانم پیدا کنم، نه توان خریدش را دارم، هزینه رفت و برگشت هم که جای خود دارد و ماهانه کلی از درآمدم صرف رفت و آمد برای دیالیز می‎شود.
 
 
هزینه عمل ساده‎ی تعیبه کاتتر هشت میلیون تومان 

خانمی می‎گوید: یک و نیم سال است که دیالیز می‎شوم، برای تهیه کاتتر جدید برای جایگزین کردن کاتتر قبلی خراب، دو میلیون و 200 هزار تومان هزینه کرده‎ام، قبلا عمل تعبیه کاتتر را در بیمارستان امام رضا رایگان انجام می‎دادند، اما این بار دکتر مرا به بیمارستان خصوصی هدایت کرد و با گرفتن چهار میلیون تومان دستمزد از منی که شوهرم راننده تاکسی است، یک عمل ساده تعبیه کاتتر را انجام داد، دو میلیون هم هزینه خود بیمارستان شد!.

وی ادامه می‌دهد: دارویی را که مصرف دو ماهم بود و 70 هزار تومان می‏‌خریدیم الان 380 هزار تومان شده است، ماهانه حدود یکی دو میلیون تومان قسط تاکسی و آپارتمان می‎دهیم، شما قضاوت کنید که من و شوهرم تا کی می‎توانیم دوام بیاوریم؟.
 
 
مسئول بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز می‌گوید: اگر ما بتوانیم فضای فیزیکی بیمارستان را توسعه دهیم، خدمات بهتری ارائه می‎شود، بسیاری از بیماران اصرار می‎کنند که در این محل خدمات بگیرند، اما به دلیل محدود بودن فضا نمی‎توانیم آن‎ها را پذیرش کنیم. بدون در نظر گرفتن مهمانان، تعداد کل بیماران ثابتی که در این مرکز خدمات دریافت می‌کنند، حدود 150 نفر هستند.
 
دکتر «جاوید صفا»، رئیس بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز و فوق تخصص کلیه با بیان این که تعداد بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در آذربایجان شرقی حدود 1400 نفر بوده و این آمار رو به افزایش است، اظهار می‏‌کند: حدود 20 درصد جمعیت بزرگسالان در کشور مبتلا به بیماری‎های کلیوی هستند، بیشترین میزان نارسایی کلیه را بر اثر بیماری دیابت داریم و فشار خون، برخی بیماری‎های سیستم ایمنی، سنگ کلیه و بیماری‎های ارثی هم می‎توانند در بروز بیماری‎های کلیوی نقش داشته باشند.
 
وی می‎گوید: بر خلاف مراکز دیالیز زیادی که داریم، متاسفانه تعداد بیماران دیالیزی هم رو به افزایش بوده و تمامی مراکز حداقل در دو شیفت فعال هستند، مصرف مواد غذایی با نمک بالا و شور از عوامل تشدید بیماری‌‏های کلیوی و ابتلا به فشار خون هستند، از این رو کنترل‎های سالانه پزشکی به ویژه برای افراد بالای 40 سال و آگاهی دهی به بیماران مبنی بر رعایت رژیم‎های غذایی، باید جدی گرفته شوند.

بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز در سال 94 راه اندازی شده و دارای 20 تخت است که در این مرکز در دو شیفت به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.


 نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز می‌گوید: نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است. 
  
علی اکبر طاهر اقدم اظهار می‎کند: قبلا مشکلات زیادی در بخش دیالیز داشتیم و با وجود ارائه خدمات به بیماران در سه شیفت، دچار مشکل می‏ شدیم،  ولی امروزه با حمایت‎های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تبریز و کمک خیران سلامت، اکثر بیمارستان‎ها در سطح استان، بخش دیالیز دارند. 
  
وی با اشاره به تلاش‎های متولیان امر در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیان می‌کند: با توجه به این که عمده‎ترین وظیفه تامین سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است، پیرو تلاش‎ها و اقدامات در این راستا، تعداد دستگاه دیالیز به بیمار در استان ما از نرم کشوری که چهار الی پنج دستگاه به ازای هر بیمار است نیز بهتر بوده و بیماران ما فقط در شیفت صبح و عصر دیالیز می‎شوند.   
  
 وی می‌افزاید:  بخش دیالیز 122 تخت خوابی بیمارستان امام رضا (ع) نیز در نوع خود بی‎نظیر بوده و حتی بعضی تخت‎ها نیز خالی هستند، حدود 1700 بیمار دیالیزی در استان داریم که نزدیک به هزار نفر از آنان در بیمارستان‎های دولتی دیالیز می‎شوند. 
  
طاهر اقدم با تاکید بر نقش آموزش به شهروندان و فرهنگ‎سازی به منظور پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه، می‌گوید: پس از ابتلا به بیماری، فرد مجبور است تا هفته‎ای سه نوبت برای دیالیز شدن به بیمارستان مراجعه کند و هزینه زیادی به سیستم سلامت، همچون تامین دستگاه دیالیز نیز تحمیل می‎کند، از این رو می‎توان با آموزش، از ابتلا به این بیماری و مشکلات بعدی آن پیشگیری کرد. 
‎ 
وی در پایان با اشاره به نقش سازمان‎های مردم نهاد در کمک به بیماران کلیوی متذکر  می‌شود: انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوشبختانه حمایت‎های خوبی از این بیماران کرده است، اما لازم است که خیران و سازمان‎‏های مردم نهاد برای کمک به بیماران کلیوی و آموزش به شهرندوان بیش از پیش وارد عمل شوند، کار خیر فقط ساختن بیمارستان نیست، هزینه ایاب و ذهاب، از کارافتادگی این بیماران نیز مطرح بوده و خیران می‎توانند از این طریق به بیماران کمک کنند. 


مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی نیز می‌گوید: تامین هزینه‌های سنگین‌ دارو باعث شد تا در عمل پیوند کلیه در سال جاری عقب بیفتیم.

حدود 1700 بیمار دیالیزی در سطح استان داریم 

عادل فیروزی اظهار می‌کند: حدود 1700 بیمار دیالیزی در سطح استان داریم که 1200 نفر از آن‌ها از خود تبریز هستند، هشت بخش دیالیز در بیمارستان‌های تبریز فعال بوده و امسال 60 بیمار پیوندی داشتیم که 16 مورد از آن پیوند از مورد مرگ مغزی بوده و مابقی با مساعدت بیماران و انجمن کلیه استان پیوند شده‌‌اند.

وی با اشاره به تاثیر نوسانات ارزی و گرانی‌های اخیر بر داروهای بیماران کلیوی اضافه می‌کند: از خرداد ماه به بعد، داروی 12 هزار تومانی، 120 هزار تومان شده است، بیماران کلیوی که اکثرا به قشر ضعیف و بی‌بضاعت جامعه تعلق دارند، توان پرداخت هزینه داروها را نداشته و تقبل پرداخت این هزینه‌ها از سوی انجمن کلیه، ما از برنامه پیوند، عقب انداخته است.

وی با بیان این که بیماران کلیوی استان چندین ماه است که با مشکل نبود کاتتر، دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌گوید: این لوله پلاستیکی کوچک که برای تسهیل دیالیز در گردن یا قسمتی از دست بیمار، تعبیه می‌شود، قبلا در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز به طور رایگان ارائه و تعبیه می‌شد، اما الان تعبیه کاتتر و عمل آن در صورت پیدا شدن، چندیدن میلیون برای بیمار آب می‌خورد.  

فیروزی ادامه می‌دهد: از بدو تاسیس انجمن کلیه، هدیه ایثاری که دولت به اهدا کننده کلیه می‌دهد، یک میلیون تومان است که آن هم دو ماه بعد از اهدا داده می‌شود، امیدواریم هدیه ایثاری که به دهنده تعلق می‌گیرد، تا سال بعد به 30 میلیون برسد.

وی در پایان، هزینه زیاد ایاب و ذهاب، گرانی دارو، مسئله از کارافتادگی بیماران دیالیزی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و نبود کاتتر را از عمده مشکلات بیماران کلیوی عنوان می‌کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حاشیه نگاری برد شیرین والیبال در خانه

تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

محرومیت های روستای گردشگری «عیش آباد»

رونق تولید کشاورزی در خداآفرین گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

غوغای سرزندگی در نگین فیروزه ای آذربایجان

دغدغه مصرف بی رویه برق را به بحران تبدیل نکنیم

دستان ایرانی خالق زیبایی

تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از آن

وقتی که خانه‌ای "بی پدر" می‌شود

دور باطل در میدان آذربایجان / زیبایی ورودی شهر، قربانی بی‌تدبیر

مهاجران بومی؛ تهدید کنندگان مزارع شمال استان اردبیل

«زیست شبانه» ؛تزریق شادی با تقویت ارتباطات انسانی

تار و پود رنگ باخته صنایع دستی در اردبیل

خدمت بی منت ستاره‌های حیات/فرشته های نجات وقت افطار و سحری ندارند

عارفانه های رمضان در سرزمین اقوام و ادیان

دختری که در 15 سالگی لباس رزم می پوشد/ روایتی از یک امدادگر جبهه

تلخ و شیرین بازی تیم های تبریزی در فصل گذشته لیگ برتر فوتبال

رژه دوبرمن‌ها در شهر تبریز/ فخر فروشی تو خالی در خیابان ها

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان

مطبوعات گلخانه ای

بحران فاضلاب در پارس‌آباد جدی است

ضرورت احیای سنت «اوداباشی» در بازار تبریز

برداشت تره محلی در خلخال آغاز شد

رسانه؛ به مثابه زندان روح

مشکلاتی که پیش پای کشاورزان سبز شد/سرمازدگی قوز بالا قوز باغداران

حفظ حجاب از الزامات امنیت روانی جامعه

آتش نشانان، قهرمانان گمنام آتش سوزی بازار تبریز

همنوا: پرخاشگری اجتماعی

اصلاح شیوه های کشت؛ نسخه علاج آب و کشاورزی

شهری که پس از زلزله، شطرنجی شد

پارکینسون پایان راه نیست

دشت زیبای شقایق در یامچی مرند

«ام اس» بیماری ناشناخته اما رو به فزونی

گل بوته های پژمرده فرش تبریز

راهبرد مدیران آذربایجان غربی برای «رونق تولید»

عسل سبلان در بند خام فروشی

تدبیر برای خطر سیل در مناطق حاشیه نشین تبریز

ضرورت توجه مسئولین به اصول پرورشی به نسبت آموزشی در مدارس

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم