پیام آذری

آخرين مطالب

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند مقالات

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند

  بزرگنمايي:

پیام آذری-  23 الی 30 آبان ماه در کشور ما به نام «هفته ملی حمایت از بیماران کلیوی» نامگذاری شده است، برای آشنایی با مشکلات و دغدغه‏ های بیماران دیالیزی، به بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز رفته و با تعدادی از بیماران و پرستاران بخش، هم صحبت می‏ شو‌یم.
 
 
کمبود و عدم پوشش بیمه‌ای مکمل‎های بیماران کلیوی

یکی از بیمارانی که دستگاه دیالیز به او وصل است، می‏‌گوید: داروهایمان کمیاب شده‎اند و گاهی مجبوریم برای تهیه به تهران مراجعه کنیم، مثلا «فوروزماید» یک داروی ایرانی است که ما روزانه حدود شش عدد از آن را می‏‌خوریم، در حالی که وقتی به داروخانه مراجعه می‏‌کنیم، به جای یک قوطی پر، به ما سه ورق دارو می‌‏دهند که کفاف مصرف سه روزمان را هم نمی‌‏دهد و تمام هزینه آن را هم خودمان پرداخت می‏‌کنیم.

وی می‌افزاید: یک و نیم سال است که دیالیز می‎شوم و نارسایی کلیه من را به هزار درد دچار کرده و مجبورم داروهای دیگری هم برای درمان بیماری‌های دیگرم مصرف کنم که در مجموع هزینه زیادی مثل هزینه خرید مکمل را به من تحمیل می‎کند.

وی اظهار می‌کند: متاسفانه مکمل‎ها تحت پوشش بیمه نیستند، در حالی که من به خاطر نارسایی کلیه مجبور به مصرف مکمل هستم.
 
 
گلایه از روند طولانی پیوند کلیه

یکی دیگر از بیماران با شکایت از روند اداری طولانی پیوند کلیه، بیان می‎کند: برای انجام پیوند کلیه به بیمارستان امام رضای تبریز رفته و به هشت پزشک معرفی شده‎ام،  حدود شش مورد آزمایش داده‎ام،. برای رسیدن به مرحله آخر، سه ماه دوندگی لازم است که من با این وضعیت جسمی، توان دوندگی ندارم و مجبورم از خیر پیوند بگذرم!.

وی می‌گوید: از مسئولان تقاضا دارم با برنامه ریزی مناسب، مراحل پیوند کلیه را تسریع کنند.

وی ادامه می‌دهد: اکثر داروهایمان که تحت پوشش بیمه نیستند و در صورت پیدا شدن دارو مجبوریم قیمت آن را به صورت آزاد پرداخت کنیم، در شرایط فعلی ویتامین معمولی را هم نمی‎توانیم پیدا کنیم، من شخصا اغلب داروهایم را نه می‎توانم پیدا کنم، نه توان خریدش را دارم، هزینه رفت و برگشت هم که جای خود دارد و ماهانه کلی از درآمدم صرف رفت و آمد برای دیالیز می‎شود.
 
 
هزینه عمل ساده‎ی تعیبه کاتتر هشت میلیون تومان 

خانمی می‎گوید: یک و نیم سال است که دیالیز می‎شوم، برای تهیه کاتتر جدید برای جایگزین کردن کاتتر قبلی خراب، دو میلیون و 200 هزار تومان هزینه کرده‎ام، قبلا عمل تعبیه کاتتر را در بیمارستان امام رضا رایگان انجام می‎دادند، اما این بار دکتر مرا به بیمارستان خصوصی هدایت کرد و با گرفتن چهار میلیون تومان دستمزد از منی که شوهرم راننده تاکسی است، یک عمل ساده تعبیه کاتتر را انجام داد، دو میلیون هم هزینه خود بیمارستان شد!.

وی ادامه می‌دهد: دارویی را که مصرف دو ماهم بود و 70 هزار تومان می‏‌خریدیم الان 380 هزار تومان شده است، ماهانه حدود یکی دو میلیون تومان قسط تاکسی و آپارتمان می‎دهیم، شما قضاوت کنید که من و شوهرم تا کی می‎توانیم دوام بیاوریم؟.
 
 
مسئول بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز می‌گوید: اگر ما بتوانیم فضای فیزیکی بیمارستان را توسعه دهیم، خدمات بهتری ارائه می‎شود، بسیاری از بیماران اصرار می‎کنند که در این محل خدمات بگیرند، اما به دلیل محدود بودن فضا نمی‎توانیم آن‎ها را پذیرش کنیم. بدون در نظر گرفتن مهمانان، تعداد کل بیماران ثابتی که در این مرکز خدمات دریافت می‌کنند، حدود 150 نفر هستند.
 
دکتر «جاوید صفا»، رئیس بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز و فوق تخصص کلیه با بیان این که تعداد بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در آذربایجان شرقی حدود 1400 نفر بوده و این آمار رو به افزایش است، اظهار می‏‌کند: حدود 20 درصد جمعیت بزرگسالان در کشور مبتلا به بیماری‎های کلیوی هستند، بیشترین میزان نارسایی کلیه را بر اثر بیماری دیابت داریم و فشار خون، برخی بیماری‎های سیستم ایمنی، سنگ کلیه و بیماری‎های ارثی هم می‎توانند در بروز بیماری‎های کلیوی نقش داشته باشند.
 
وی می‎گوید: بر خلاف مراکز دیالیز زیادی که داریم، متاسفانه تعداد بیماران دیالیزی هم رو به افزایش بوده و تمامی مراکز حداقل در دو شیفت فعال هستند، مصرف مواد غذایی با نمک بالا و شور از عوامل تشدید بیماری‌‏های کلیوی و ابتلا به فشار خون هستند، از این رو کنترل‎های سالانه پزشکی به ویژه برای افراد بالای 40 سال و آگاهی دهی به بیماران مبنی بر رعایت رژیم‎های غذایی، باید جدی گرفته شوند.

بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز در سال 94 راه اندازی شده و دارای 20 تخت است که در این مرکز در دو شیفت به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.


 نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز می‌گوید: نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است. 
  
علی اکبر طاهر اقدم اظهار می‎کند: قبلا مشکلات زیادی در بخش دیالیز داشتیم و با وجود ارائه خدمات به بیماران در سه شیفت، دچار مشکل می‏ شدیم،  ولی امروزه با حمایت‎های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تبریز و کمک خیران سلامت، اکثر بیمارستان‎ها در سطح استان، بخش دیالیز دارند. 
  
وی با اشاره به تلاش‎های متولیان امر در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیان می‌کند: با توجه به این که عمده‎ترین وظیفه تامین سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است، پیرو تلاش‎ها و اقدامات در این راستا، تعداد دستگاه دیالیز به بیمار در استان ما از نرم کشوری که چهار الی پنج دستگاه به ازای هر بیمار است نیز بهتر بوده و بیماران ما فقط در شیفت صبح و عصر دیالیز می‎شوند.   
  
 وی می‌افزاید:  بخش دیالیز 122 تخت خوابی بیمارستان امام رضا (ع) نیز در نوع خود بی‎نظیر بوده و حتی بعضی تخت‎ها نیز خالی هستند، حدود 1700 بیمار دیالیزی در استان داریم که نزدیک به هزار نفر از آنان در بیمارستان‎های دولتی دیالیز می‎شوند. 
  
طاهر اقدم با تاکید بر نقش آموزش به شهروندان و فرهنگ‎سازی به منظور پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه، می‌گوید: پس از ابتلا به بیماری، فرد مجبور است تا هفته‎ای سه نوبت برای دیالیز شدن به بیمارستان مراجعه کند و هزینه زیادی به سیستم سلامت، همچون تامین دستگاه دیالیز نیز تحمیل می‎کند، از این رو می‎توان با آموزش، از ابتلا به این بیماری و مشکلات بعدی آن پیشگیری کرد. 
‎ 
وی در پایان با اشاره به نقش سازمان‎های مردم نهاد در کمک به بیماران کلیوی متذکر  می‌شود: انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوشبختانه حمایت‎های خوبی از این بیماران کرده است، اما لازم است که خیران و سازمان‎‏های مردم نهاد برای کمک به بیماران کلیوی و آموزش به شهرندوان بیش از پیش وارد عمل شوند، کار خیر فقط ساختن بیمارستان نیست، هزینه ایاب و ذهاب، از کارافتادگی این بیماران نیز مطرح بوده و خیران می‎توانند از این طریق به بیماران کمک کنند. 


مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی نیز می‌گوید: تامین هزینه‌های سنگین‌ دارو باعث شد تا در عمل پیوند کلیه در سال جاری عقب بیفتیم.

حدود 1700 بیمار دیالیزی در سطح استان داریم 

عادل فیروزی اظهار می‌کند: حدود 1700 بیمار دیالیزی در سطح استان داریم که 1200 نفر از آن‌ها از خود تبریز هستند، هشت بخش دیالیز در بیمارستان‌های تبریز فعال بوده و امسال 60 بیمار پیوندی داشتیم که 16 مورد از آن پیوند از مورد مرگ مغزی بوده و مابقی با مساعدت بیماران و انجمن کلیه استان پیوند شده‌‌اند.

وی با اشاره به تاثیر نوسانات ارزی و گرانی‌های اخیر بر داروهای بیماران کلیوی اضافه می‌کند: از خرداد ماه به بعد، داروی 12 هزار تومانی، 120 هزار تومان شده است، بیماران کلیوی که اکثرا به قشر ضعیف و بی‌بضاعت جامعه تعلق دارند، توان پرداخت هزینه داروها را نداشته و تقبل پرداخت این هزینه‌ها از سوی انجمن کلیه، ما از برنامه پیوند، عقب انداخته است.

وی با بیان این که بیماران کلیوی استان چندین ماه است که با مشکل نبود کاتتر، دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌گوید: این لوله پلاستیکی کوچک که برای تسهیل دیالیز در گردن یا قسمتی از دست بیمار، تعبیه می‌شود، قبلا در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز به طور رایگان ارائه و تعبیه می‌شد، اما الان تعبیه کاتتر و عمل آن در صورت پیدا شدن، چندیدن میلیون برای بیمار آب می‌خورد.  

فیروزی ادامه می‌دهد: از بدو تاسیس انجمن کلیه، هدیه ایثاری که دولت به اهدا کننده کلیه می‌دهد، یک میلیون تومان است که آن هم دو ماه بعد از اهدا داده می‌شود، امیدواریم هدیه ایثاری که به دهنده تعلق می‌گیرد، تا سال بعد به 30 میلیون برسد.

وی در پایان، هزینه زیاد ایاب و ذهاب، گرانی دارو، مسئله از کارافتادگی بیماران دیالیزی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و نبود کاتتر را از عمده مشکلات بیماران کلیوی عنوان می‌کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است