پیام آذری

آخرين مطالب

به مناسبت سالروز رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام(ص)

مروری بر ابعاد "فردی، اجتماعی و سیاسی" سیره نبوی فرهنگي

مروری بر ابعاد "فردی، اجتماعی و سیاسی" سیره نبوی

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
یک پژوهشگر مسایل دینی با بیان اینکه سیره نبوی از سه محور "فردی، اجتماعی و سیاسی(حاکمیتی)" قابل بررسی است، افزود: در سیره فردی، اعتدال در عبادت از جمله ویژگی‌های مهم نبی مکرم اسلام است؛ او همواره در رفتارهای عبادی‌اش معتدل بود.
حجت‌الاسلام رحیم قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در این رابطه با اشاره به ماجرای عثمان بن مظعون که از صحابه بسیار والا مقام پیامبر اکرم(ص) بود، گفت: روزی خانواده عثمان نزد پیامبر گرامی رفته و از عبادات، خلوت گزیدن‌ها و روزه گرفتن‌های مکرر و مداوم عثمان گلایه کردند. پیامبر که از رفتار عثمان باخبر شده بود او را نزد خود دعوت کرده و به اقتدا از پیامبر خود در رعایت اعتدال در عبادات فراخواند.
سیره فردی(عبادی) پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله
این پژوهشگر مسایل دینی با بیان این‌که اعتدال در عبادت از جمله شاخص‌های سیره عبادی پیامبر اسلام بود، افزود: کار و تلاش ویژگی فردی دیگر آن حضرت است. او همواره در میان مردم بود و همگام با مردم کار و تلاش می‌کرد و از تکاپو در مسیر اعتلای دین و جامعه دینی کوتاهی نمی‌کرد.
وی با اشاره به دلیل تلاوت قرآن توسط پیامبر گرامی اسلام نیز گفت: پیامبر اعظم برای این‌که تلاوت قرآن تبدیل به سیره‌ای در بین مسلمانان شود، در این رابطه توصیه کردند. البته باید توجه کرد که تلاوت قرآن مورد تاکید است نه صرفا قرائت آن؛ چرا که تلاوت یعنی خواندن به همراه درک کردن و عمل کردن به مضامین آموزه‌های قرآن کریم.
سیره اجتماعی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله
وی در ادامه به برخی موارد مهم در سیره اجتماعی پیامبر نیز اشاره کرده و گفت: پیامبر از نظر اجتماعی به عنوان یک شخص در جامعه دینی، همیشه صادق و یکرنگ بود و با همگان (مومن و کافر) با یکرنگی برخورد می‌کرد؛ چنانچه "تقیه" در مورد ائمه اطهار علیهم السلام آمده، اما این موضوع در مورد پیامبر گرامی اسلام نیامده است؛ یعنی آن حضرت همواره در مقام بیان احکام و ابعاد هدایت بشر بوده است.
حجت‌الاسلام قربانی با تاکید بر این‌که پیامبر گرامی در تمامی مواضع اجتماعی‌اش با شفافیت، صادقانه و یک‌رنگ بود، خاطرنشان کرد: او با همگان رفتاری مسالمت‌آمیز داشت و حتی با کافر و منافق نیز مسالمت‌آمیز برخورد می‌کرد؛ در این رابطه برخی از مشرکان مانع از دیدار تجار و مسافران با وی می‌شدند که مبادا مجذوب و شیفته رفتار آن حضرت شوند.
وی با اشاره به این‌که متعهد بودن دیگر ویژگی سیره اجتماعی پیامبر گرامی اسلام است، افزود: او به شدت بر روی حرفی که می‌زد می‌ایستاد و متعهد به سخنانش بود؛ چنانچه در زمانی که با کفار عهد و پیمان بسته بود، از حمله و حمل شمشیر توسط مجاهدانش جلوگیری کرد و بر روی عهد و پیمان خود باقی ماند.
این پژوهشگر مسایل دینی با تاکید بر این‌که عدالت خواهی و ظلم ستیزی دیگر ویژگی نبی اکرم از منظر سیره اجتماعی است، متذکر شد: 15 سال قبل از بعثت و زمانی که ایشان 25 ساله بود اتفاق اجتماعی تحت عنوان "حلف‌الفضول" در مکه روی داد و طی آن گروهی از جوانان پیمانی مبنی بر دفاع از مظلومان بستند اما وقتش که رسید پیامبر اسلام تنها میدان‌دار این پیمان شد و در بازار مکه حق مظلومی را از بزرگ قریشی گرفت.
وی با بیان این‌که خیرخواهی و ارائه‌ی مشورت با نیت خیرخواهانه دیگر ویژگی سیره اجتماعی پیامبر است، افزود: ایجاد برابری و مساوات بین مومنان دیگر ویژگی سیره اجتماعی نبی اکرم صلی الله علیه و آله می‌باشد.
وی با بیان این‌که قاطعیت و صراحت در برخورد دیگر ویژگی سیره اجتماعی ایده خوبیها بود، تاکید کرد: او هرگز در مقابل کفار کوتاه نمی‌آمد و همواره با قاطعیت برخورد می‌کرد. چنانچه که قرآن کریم در این رابطه تاکید کرده "أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ".
ابعاد فرهنگی سیره اجتماعی نبی مکرم اسلام صلی‌الله‌ علیه و آله
وی به ابعاد فرهنگی سیره اجتماعی پیامبر نیز اشاره کرد و افزود: پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله از نظر فرهنگی بصیرت داشت. او تمامی ابعاد قضیه را مورد بررسی قرار داده و از همگان مشورت می‌گرفت تا این بصیرت فرهنگی در میان نخبگان فرهنگی جامعه اسلامی به یک رویه اجتماعی تبدیل شود.
وی با بیان این‌که پیامبر در عین کامل بودن اما باز هم مشورت می‌گرفت تا امت اسلامی را به آگاهی و بصیرت فرهنگی برساند، تاکید کرد: در حفر خندق نیز به تنهایی این تصمیم را نگرفت و طبق نظرات افراد مختلف این کار را اجرا کرد.
حجت‌الاسلام قربانی با بیان این‌که بصیرت فرهنگی از جمله ویژگی‌های مورد توجه پیامبر صلی الله علیه و آله است، تشریح کرد: اگر تمامی مسئولان به بصیرت فرهنگی و اجتماعی برسند و در امور مدیریتی جامعه اسلامی با نخبگان و افکار عمومی مشورت بگیرند و نظر جمعی را لحاظ کنند، نتایج بسیار خوبی در جامعه به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان این‌که صراحت در بیان اهداف اسلام دیگر ویژگی برجسته پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) از منظر فرهنگی سیره‌ی اجتماعی بود، خاطرنشان کرد: ایشان تبلیغ را روشمند و منطقی ارائه می‌کرد نه با زور، و احکام دینی و آموزه‌های اسلام را با تبیین فلسفه‌ی احکام بیان می‌کرد تا افراد به عمق و ریشه مسئله پی برده و علت احکام را دریابند و آگاهی کامل به اسلام اعتقاد بیابند. 
وی با تاکید بر این‌که حفظ استقلال اعتقادات اسلامی از جمله ویژگی‌های فرهنگی سیره اجتماعی پیامبر صلی الله علیه و آله بود، گفت: ایشان به حراست از ارزش‌های اسلامی اهمیت ویژه‌ای قائل بود و هرگز به تمسخر توسط دشمنان توجهی نمی‌کرد و آداب مذهبی را بطور کامل به جا می‌آورد و از حریم دین صیانت می‌کرد.
سیره سیاسی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله
وی در ادامه به برخی موارد مهم از سیره سیاسی پیامبر صلی الله علیه و آله اشاره کرد و افزود: در این بعد پیامبر نه به عنوان یک شخص عادی بلکه به عنوان حاکم جامعه اسلامی مطرح است.
وی با بیان اینکه ایشان هیچگاه از قدرتش استفاده ابزاری نکرده و بلکه از قدرت در راستای خدمت به مردم استفاده می‌کرد، گفت: بدین جهت است که احکام اسلامی عمدتا در مسیر تسهیل و از بین بردن عسر و حرج است.
معاون پژوهش جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز با بیان این‌که پیامبر گرامی اسلام ساده زیست بود و هیچگاه از مردم عادی (به لحاظ جایگاهش) متفاوت شناخته نمی‌شد، گفت: ساده زیستی از مولفه‌های اصلی حکومت اسلامی است و پیامبر اسلام نیز همرنگ با مردم زندگی می‌کرد.
وی در ادامه گفت‌‌‌: آن حضرت کارگزاران حکومت اسلامی را نیز از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و شایسته‌ترین فرد را انتخاب می‌کرد، افزود: پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله حاکمی شایسته سالار و شایسته محور به معنای دقیق کلمه بود.
وی در ادامه به قانون محوری ایشان اشاره کرد و گفت: زمانی که از مکه به مدینه هجرت کرد با در نظرگرفتن قوانین عقلایی و استفاده از مشورت‌های عقلای مدینه، ساختار قبائلی یثرب را تغییر داده و آن را به عنوان یک شهر ساختارمند به مدینه النبی تبدیل کرد.
حجت‌الاسلام قربانی با بیان این‌که پیامبر اکرم به عنوان حاکم دینی تلاش کرد تا امنیت عمومی (در تمامی ابعاد ممکن) در مدینه ایجاد کند، گفت: ایشان احترام ویژه‌ای به افکار عمومی قائل بود و اجازه نمی‌داد کوچکترین خدشه‌ای به افکار عمومی وارد شود.
وی با بیان این‌که پیامبر اسلام فضایی جهت رسیدن به فهم عمومی فراهم کرده و ‌"منطقه الفراغ" را ایجاد کرد، افزود: در این منطقه به تصمیمات شورایی، تصمیمات تخصصی و گفتمان نخبگانی میدان داده شد و همچنین عموم مردم امکان اظهارنظر پیدا کردند.
وی در ادامه به انتقادپذیری و انعطاف‌پذیری آن حضرت نسبت به مخالفان اشاره کرد و افزود: البته این بدان معنا نیست که ساحت مقدس پیامبر صلی الله علیه و آله قابل انتقاد باشد، بلکه به رفتار پیامبر با افرادی که حرمت شکنی می‌کردند و پیامبر از آنان گذشت می‌کرد اشاره دارد؛ زیرا در اعتقاد اسلامی پیامبر از یک عنصر وحیانی و ورای دریافت عقلانی برخوردار است و به هیچ رو با عقل ناقص بشری قابل انتقاد نیست.
این پژوهشگر مسایل دینی با بیان این‌که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اصول اخلاقی را در حاکمیتش مراعات می‌کرد، افزود: حاکمیت یعنی حکم قطعی در حوادث روزمره؛ اما آن حضرت به قدری بر اصول اخلاقی پایبند بود که هرگز حکم را بصورت قطعی اعلام نمی‌کرد و سعی می‌کرد با تکیه بر موازین اخلاق اسلامی (که خود نماد و سمبل اخلاق کریمه بود) حتی متهم و خاطی را تا حد ممکن به تبرئه بکشاند.
وی با بیان این‌که اخلاق و ارزش‌های انسانی در دین اسلام حرف اول را می‌زند، تاکید کرد: اسلام دین رافت و رحمت است و کاملترین احکام مرتبط با حقوق بشر را دارد به گونه‌ای که قوانین غربی اگر با سرعت نور هم پیشرفت کند باز هم به سایه آن نمی‌رسند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساعت کار موزه های استان اردبیل افزایش یافت

تعامل سازنده و موثر دستگاه‌های ستاد سفر آذربایجان شرقی در ارائه مطلوب خدمات گردشگری

7000 زائر از آذربایجان غربی در مناطق عملیاتی جنوب حاضر شدند

118 هزار بازدید از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی ثبت شد

حمام پورناک پلدشت میزبان گردشگران نوروزی است

اقتصاد آذربایجان شرقی با تقویت ظرفیتهای گردشگری رونق می گیرد

7000 سال هنر فلز کاری به روایت موزه آذربایجان

نمایش آثار دارای نشان ملی مرغوبیت هنرمندان آذربایجان شرقی در خانه تاریخی کلکته چی

گردشگری نوروزی گرد امامزادگان

42 پروار داخلی و خارجی از فرودگاه ارومیه انجام شده است

مهاباد رتبه اول اسکان فرهنگیان آذربایجان غربی را دارد

استقبال مسافران نوروزی در بازدید از سد ساروق تکاب

نماد تمدن اورارتویی ایران آماده بازدید مسافران نوروزی

6 اقامتگاه بوم گردی تکاب میزبان مسافران نوروزی است

آثار عکاس ماکویی در کاخ نیاوران تهران به نمایش گذاشته شد

حدود 5000 مسافر نوروزی وارد آذربایجان غربی شده اند

نخستین کاروان راهیان نور از مهاباد عازم جنوب کشور شد

مراغه دروازه تمدن و خط خوانای تاریخ

نمایش آثار 7 هزار ساله فلزکاری در تبریز

بیش از 27 هزار گردشگر در سطح استان اردبیل اقامت دارد

حضرت علی (ع) بزرگترین الگوی کمک به ایتام است

14 هزار نفر از موزه های آذربایجان غربی بازدید کردند

اقامت در مهمان پذیرهای آذربایجان غربی 42 درصد افزایش یافت

نمایشگاه صنایع دستی در نقده گشایش یافت

بازدید خبرنگاران از آثار تاریخی آذربایجان غربی رایگان است

چاراویماق، گنجینه ای از تاریخ و طبیعت آذربایجان شرقی

120 مبلّغ از آذربایجان‌غربی به اردوهای راهیان نور اعزام شدند

آذربایجان غربی با بسیج امکانات آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است

لذت خرید نوروزی زیر سقفی از معماری اصیل ایرانی

مهاباد نگین جنوب آذربایجان غربی چشم انتظار گردشگران نوروزی

نمایشگاه محصولات کشاورزی و صنایع دستی در سردشت گشایش یافت

چالدران نماد تاریخی دفاع از کیان اسلامی آماده میزبانی گردشگران

امام جمعه تبریز: حضور جوانان در آیین اعتکاف ستودنی است

صنایع دستی آذربایجان شرقی تلفیقی از هویت و هنر

سوغات تبریز از «قرابیه» تا «فرش دستباف»

20 مرکز اقامتی در پیرانشهر برای اسکان مسافران نوروزی آماده است

7 مرکز اقامتی در پلدشت آماده استقبال از مسافران نوروزی است

آثار دارای نشان ملی مرغوبیت هنرمندان آذربایجان شرقی به نمایش درآمد

آئین معنوی اعتکاف - اردبیل

حضور یک هزار و 500 نفر در مراسم معنوی اعتکاف در استان اردبیل

افزایش ساعات کاری موزه‌ها و اماکن تاریخی آذربایجان شرقی در نوروز 98

اتوبوس گردشگری در مهاباد راه اندازی شد

نگین آبی آذربایجان چشم انتظار عیادت گردشگران

سد مهاباد آماده بازدید مساافران نوروزی است

آذربایجان شرقی، رنگین کمان گردشگری

ساعات کاری موزه‌ها و اماکن تاریخی آذربایجان شرقی افزایش یافت

آیین سنتی «کوسه به داس» در مهاباد برگزار شد

سیاه چادر عشایری در ورودی شهرهای آذربایجان غربی دایر شد

روستای کندوان، نماد اعجاز طبیعت و تاریخ آذربایجان شرقی

مراکز اقامتی فرهنگیان مراغه آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی