پیام آذری

آخرين مطالب

ظرفیت بی بدیل ماکو برای تبدیل شدن به هاب تجارت منطقه ای اقتصادي

ظرفیت بی بدیل ماکو برای تبدیل شدن به هاب تجارت منطقه ای

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- منطقه آزاد ماکو با توجه به موقعیت استراتژیکی موجود، ظرفیت بی بدیلی برای تبدیل شدن به هاب تجارت منطقه ای دارد تا دروازه صادرات و ترانزیت کالا از ایران به کشورهای مختلف دنیا باشد.
به گزارش ایرنا تلاش برای راه اندازی دهکده لجستیک و بندر خشک، توسعه راه های مواصلاتی و اتصال به کریدورهای شرق ـ غرب و شمال -‌ جنوب، تلاش برای اتصال به شبکه ریلی کشور و توسعه پایانه صادراتی در تبدیل این منطقه به هاب تجارت منطقه ای تاثیرگذار خواهد بود.
راه اندازی دهکده لجستیکی در این منطقه نقش بسزایی در بهبود شرایط کسب و کار، رونق اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی ایفا خواهد کرد زیرا بسیاری از دغدغه های تجارت منطقه ای همچون نگهداری و حمل و نقل کالا‌ و مواد، خدمات پشتیبانی نظیر استراحتگاه، رستوران، جایگاه تأمین سوخت، بانک و بیمه در این منطقه رفع خواهد شد.
اتصال ماکو از طریق کریدور شمال -‌ جنوب و شبکه ریلی به بنادر جنوبی کشور نیز ظرفیت قابل توجهی برای ایجاد بندر خشک در این منطقه و تبدیل آن به هاب تجارت منطقه ای به شمار می رود که در دستور کار مدیران این سازمان قرار گرفته است.
** ظرفیت سه هزار میلیارد تومانی دهکده لجستیک ماکو برای سرمایه گذاری
مدیر شهرسازی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکید بر اینکه راه اندازی دهکده لجستیک نقش مهمی در تسهیل تجارت منطقه ای خواهد داشت، گفت: این دهکده دارای ظرفیت سه هزار میلیارد تومانی جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
آرش صادقیان افزود: ارایه خدمات گمرکی، امکان تردد اتوبوسی در داخل دهکده، ایجاد محوطه‌های پارک خودرو، عرضه خدمات انبارداری و سردخانه ای، تخلیه و بارگیری، راه اندازی مراکز اقامتی و رستوران، امکان سوخت گیری و پمپ بنزین و گازوئیل، عرضه خدمات تعمیرگاهی و کارواش از جمله مزیت های این دهکده خواهد بود.
وی با بیان اینکه این دهکده در زمینی به مساحت 700 هکتار ایجاد می شود، اضافه کرد: برای آماده سازی این دهکده 550 میلیارد تومان اعتبار هزینه خواهد شد.
وی بیان کرد: ایجاد دهکده لجستیکی بر عهده منطقه آزاد ماکو است اما تمامی مراحل تکمیل این دهکده که شامل ساخت و بهره برداری از قسمت های مختلف آن می باشد، توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام می شود تا علاوه بر شکوفایی منطقه در ایجاد اشتغال و پویایی اقتصادی نیز گام های مناسبی برداشته شود.
مدیر شهرسازی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: با ایجاد دهکده لجستیک ظرفیت انتقال بار در منطقه آزاد ماکو از چهار میلیون تُن به 10 میلیون تُن در روز و ظرفیت انبارداری نیز از 200 هزار تن به 2 میلیون تن در روز خواهد رسید.
صادقیان با اشاره به درخواست های سرمایه گذاری در دهکده لجستیکی اضافه کرد: سه طرح سرمایه گذاری شامل پایانه صادراتی در زمینی به مساحت 35 هکتار، نوبت دهی امور گمرکی و خدمات رفاهی رانندگان ترانزیتی در زمینی به مساحت 13 هکتار و انبارداری در زمینی به مساحت 15 هکتار در حال اجراست.
وی بیان کرد: در زمینه انباشت و بسته بندی محصولات کشاورزی و پتروشیمی هم متقاضی سرمایه گذاری وجود دارد و توافق های اولیه با آنان نیز انجام شده است.
صادقیان با بیان اینکه دهکده لجستیکی ماکو با هدف ایجاد هاب تجارت منطقه شمالغرب کشور ایجاد می شود، اضافه کرد: مبادلات فعلی ایران و ترکیه در حدود 15 میلیارد دلار بوده و توافق 2 طرف بر مبنای افزایش مبادلات به میزان 30 میلیارد دلار است؛ این دهکده لجستیکی نقش بسزایی در افزایش حجم مبالات 2 کشور و صادرات و ترانزیت کالا از ایران به بازارهای اروپایی داشته باشد.
وی با اشاره به محدودیت های گمرکی در گمرک بازرگان برای تردد و ترخیص کالا نیز افزود: مسوولان گمرک فعالیت های انجام شده در دهکده لجستیکی را مشمول معافیت های تردد گمرکی نمی دانند در حالی که این منطقه محدود بوده و در حصار واقع شده است.
** دهکده لجستیکی با گمرک ایران قراردادی ندارد
مدیرکل گمرک بازرگان با استقبال از ایجاد دهکده لجستیکی در منطقه آزاد ماکو گفت: اصلی ترین مشکل دهکده لجستیک ماکو نداشتن قرارداد با گمرک ایران است تا مشمول معافیت های تردد گمرکی یا مجاز به انجام خدمات گمرکی باشد.
علی معصومی افزود: دهکده لجستیک کد ترانزیتی دارد ولی نمی تواند به صورت مستقل خدمات گمرکی ارائه دهد و باید قراردادی با سازمان گمرک ایران داشته باشند تا بتوان خدمات بهتری در این دهکده عرضه شود.
وی با تاکید بر اینکه همه برای تسهیل تجارت در این منطقه تلاش می کنند، اضافه کرد: روزانه بیش از 800 دستگاه خودرو ترانزیتی از طریق بازرگان تردد می کنند و وجود دهکده لجستیکی مزیتی برای شرکت های ترانزیتی و رانندگان محسوب می شود.
وی با اشاره به صف های طویل خودرویی برای ورود و خروج از مرز نیز گفت: وجود دهکده لجستیک باعث کاهش این صف ها خواهد شد و از طرف دیگر اشتغال زایی خوبی در منطقه ایجاد می کند.
مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: مسافت سه کیلومتری از گمرک بازرگان هم از مشکلات دیگر در مسیر انجام خدمات گمرکی در دهکده لجستیک است زیرا امکان دارد کالایی در این مسیر بدون ارزیابی گمرکی به کشور وارد یا از کشور خارج شود.
معصومی در پایان اظهار امیدواری کرد با توافق مسوولان سازمان منطقه آزاد ماکو و گمرک ایران بتوان خدمات بهتری در این منطقه به تجار و رانندگان خودروهای ترانزیتی برای عبور و مرور از بزرگترین گمرک زمینی کشور فراهم آورد.
به گزارش ایرنا اگرچه نگرانی هایی از کاهش نقش ایران در ترانزیت کالا وجود دارد اما اتصال شبکه راه های کشور به مسیر حمل و نقل بین المللی با ایجاد 10 کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب به طول 21 هزار کیلومتر از مهمترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی در طرح جامع حمل و نقل برای تقویت این نقش است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو (در آذربایجان غربی) قرار دارد؛ این گمرک در سال 1305 شمسی راه اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.
8135/3072

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقدام همه جانبه و هماهنگ برای مقابله با قاچاق کالا لازم است

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

500 هزار اصله نهال یارانه دار در اردبیل توزیع می شود

بیش از 3 هزار فرصت شغلی در اردبیل به وجود می آید

83 درصد نفت گاز توزیع شده در منطقه ارومیه یورو 5 است

مهارت پاشنه آشیل جویندگان اشتغال در آذربایجان غربی

ارتقای شاخص آب روستایی در چالدران ضروری است

مجتمع صنایع پایین دستی پتروشیمی میاندوآب احداث می شود

195 میلیون دلار محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی صادر شد

زیرگذر شندآباد با 45 میلیارد ریال احداث می شود

عشایر 25 درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کنند

25 طرح آبرسانی روستایی در آذربایجان شرقی بهره برداری می شود

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

66 طرح عمرانی و تولیدی کشاورزی استان اردبیل آماده بهره برداری شد

2 هزار نیروی جدید در کشت و صنعت مغان استخدام می شود

3.4 درصد از عشایر استان اردبیل یکجا نشین شدند

واحدهای تولیدی آذربایجان غربی احیا می شوند

کسب رتبه دوم استان در پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر

اشتغال شهری نباید فراموش شود

«تمرچین» کلید افزایش صادرات به عراق

23 طرح عشایری همزمان با دهه فجر در آذربایجان غربی افتتاح می شود

500 تُن کود شیمیایی در سردشت توزیع شد

790 میلیارد ریال بابت خرید گندم به کشاورزان مهاباد پرداخت شد

734 قلاده سگ در بوکان علیه بیماری هاری واکسینه شدند

لایحه بودجه 2780 میلیارد تومانی شهرداری تبریز تقدیم شورا شد

سیب آذربایجان غربی روی دست باغداران ماند/ کاهش شدید صادرات

آذربایجان غربی 6 درصد از محصولات کشاورزی کشور را تامین می کند

6000 هکتار بافت ناکارآمد در آذربایجان غربی/ ارومیه در مسیر توسعه

398 هزار بیمه شده آذربایجان شرقی بسته حمایتی دریافت می کنند

صادرات 195 میلیون دلاری محصولات کشاورزی در 9 ماهه نخست سال 97

1800 فرصت جدید شغلی در نمین ایجاد شد

65هزار بیکار اردبیلی منتظر فرصت‌های شغلی/واحدهای راکد فعال می‌شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

گرانفروشی اقلام ضروری مردم مهار می شود

42 هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی مغان آبیاری قطره ای می شود

هزار شغل جدید در خلخال ایجاد شد

ایجاد 20 هزار شغل سال آینده در هشت ماه تحقق می یابد

74 پروژه برق‌رسانی در اذربایجان غربی دهه فجر به بهره برداری می رسد

مرغ هایی که برای فروشندگانشان بیش از 5 میلیارد ریال آب خورد

صادرات 195 میلیون دلاری محصولات کشاورزی در 9 ماهه امسال

ظرفیت های سرمایه پذیری آذربایجان غربی معرفی می شود

راه ارتباطی 20 روستای میاندوآب بازگشایی شد

راه 26 روستای مسدود در آذربایجان غربی بازگشایی شد

3 کشتارگاه طیور در ارومیه جریمه شد

158 میلیون لیتر نفت سفید در جنوب آذربایجان غربی توزیع شد

زمینه اشتغال 130 مددجوی کمیته امداد در شوط فراهم شد

ایجاد شهرک گلخانه ای در 520 هکتار از اراضی آذربایجان غربی