پیام آذری

آخرين مطالب

نمین کلکسیون گیاهان دارویی استان اردبیل اقتصادي

نمین کلکسیون گیاهان دارویی استان اردبیل

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل - گیاهان دارویی بعنوان تامین کننده مواد اولیه اغلب داروها علاوه بر نقش مهم خود بعنوان عامل شفا دهنده بیماری ها، در رونق اقتصادی مناطق مختلف نیز نقش اساسی دارد و ضروری است که به تولید و فرآوری آن در استان اردبیل بویژه شهرستان نمین توجه ویژه صورت گیرد.
ه گزارش ایرنا، گیاهان دارویی ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده موثره است، این ماده کمتر از یک درصد وزن خشک گیاه را تشکیل می‌دهد و دارای خواص دارویی بر موجودات زنده است.
هم اکنون صنعت تولید و فرآوری گیاهان دارویی رفته رفته در حال تبدیل شدن به یکی از سودآورترین فعالیت های تولیدی و اقتصادی در بخش های بهداشتی، درمانی و آرایشی است.
برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در دولت یازدهم تولید داروهای گیاهی و سنتی بیش از 230 درصد رشد داشته وارزش کل تولید سالانه گیاهان دارویی در کشور به بیش از 6 هزار میلیارد ریالسیده است.
برابر آمار اعلام شده از سوی همین وزارتخانه، در حال حاضر 120 شرکت در زمینه تولید گیاهان دارویی در کشور فعالیت می کنند و 56 قلم داروی گیاهی نیز تحت پوشش بیمه ها قرار گرفته است.
در این میان با توجه به تنوع اقلیم و شرایط آب و هوایی، رویش انواع گیاهان دارویی دراستان اردبیل تنوع منحصربفردی دارد و در صورت توجه مطلوب به این بخش، تولید ، فرآوری گیاهان دارویی و نیز تولید دارو در استان می تواند به رونق این بخش از اقتصاد استان کمک کند.
بنا به اعلام رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل ، تاکنون یک هزارگونه گیاه در این استان شناسایی شده که از این تعداد 400 گونه آن گیاه دارویی است.
در کنار این مهم ، 186گونه شهد زا و گرده ‌زا هم در استان اردبیل شناسایی شده که می‌تواند در تولید عسل‌های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.
جنگل فندقلو و مناطق دیگری در نمین بعنوان مهمترین ذخیره گاه گیاهان دارویی مطرح بوده و سرمایه گذاری درتولید و فرآوری این گیاهان می تواند به ایجاد اشتغال پایدار در منطقه کمک کند.
نماینده انجمن گیاهان دارویی و طب سنتی ایران در استان اردبیل گفت: در سال‌های گذشته تحقیقات زیادی در راستای شناسایی و بررسی خواص درمانی گیاهان دارویی توسط شرکت‌ها و نهاد مختلف صورت پذیرفته که به‌عنوان مثال می‌توان به تحقیقات جامع دکتر تیمور‌زاده از اساتید دانشگاه محقق اردبیلی در فندقلو و «شغاله درق» میناباد شهرستان نمین اشاره کرد.
دکتر شیوا اسبقیان اظهارداشت: با توجه به ظرفیت‌های ارزشمند منطقه از نظر وجود انواع گیاهان دارویی و بعضی گونه‌های کم نظیر گیاهی نظیر سوسن چلچراغ و وجود تنها رویشگاه طبیعی فندق کشور در جنگل فندقلو، این منطقه مکان مناسبی برای ایجاد بزرگ‌ ترین پارک گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین نیز هم گفت : سالانه 50 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان نمین به کشت انواع گیاهان دارویی اختصاص می یابد و بیش از 30 تن گیاه دارویی در این منطقه تولید می‌شود.
محمد حسنی افزود: زعفران، استخدوس، گل راعی، سرخارگل، سنبل الطیب، نعنا واپیکاتا و کالاندولا از انواع گیاهان دارویی هستند که در شهرستان نمین کشت و تولید می شوند.
به گفته وی ، در این زمینه نزدیک به 110 نفر در شهرستان بطور مستقیم در حال فعالیت هستند و ارائه آموزش های تخصصی، اعطای وام های کم بهره، بازاریابی و معرفی به نمایشگاههای مختلف استانی و کشوری از جمله خدماتی است که به فعالان این حوزه ارایه می شود.
به گفته کارشناسان ، با این ظرفیت و استعداد در کنار ایجاد مراکز پژوهشگاهی دایر کردن رشته‌های دانشگاهی مرتبط با بخش کشاورزی و گیاهان دارویی هم در نمین ضروری می باشد.
متاسفانه تاکنون در شناسایی و استفاده از ذخایر ژنتیکی گیاهان دارویی در نمین غفلت شده و در وضعیت فعلی لازم است که جهاد دانشگاهی استان اردبیل با توجه به سبقه خود در ایجاد پژوهشکده گیاهان دارویی و انجام تحقیقات در این زمینه ، با ایجاد مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در منطقه نمین حضور فعال داشته باشد.
با نگاهی بلندمدت می توان گفت که این پروژه صرفا جنبه مطالعاتی ندارد چرا که تولید، اسانس گیری ، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی در کنار جاذبه‌های گردشگری، صنایع دستی و سایر ظرفیت ها می تواند در رشد و رونق اقتصادی شهرستان نمین موثر واقع گردد.
در سال های گذشته حرکات و اقداماتی برای ایجاد پژوهشگاه گیاهان دارویی در نمین با همکاری فرمانداری این شهرستان و جهاد دانشگاهی استان اردبیل صورت گرفته بود، 20 میلیارد ریال اعتبار و 10 هکتار زمین نیز برای پیشبرد برنامه پژوهشگاه گیاهان دارویی این شهرستان در نظر گرفته شده بود اما در عمل منجر به نتیجه نشده است.
در کنار ایجاد مراکز مطالعاتی می بایست به افزایش تولید و بهبود وضعیت کشت گیاهان دارویی، ایجاد و گسترش صنایع زنجیره ای و نیز صادرات آن توجه ویژه شود.
با توجه به نزدیکی شهرستان نمین به استان گیلان و بهره‌مندی از تنوع گیاهی و جنگلی، این منطقه مکانی مستعد و دارای قابلیت بالا برای ایجاد این مراکز است و امید می رود با راه اندازی آن و توسعه مطالعات علمی در زمینه گیاهان دارویی و حرکت به سمت ایجاد صنایع تبدیلی در کنار تحقیقات تئوریک منافع و فواید مطلوب و شایسته عاید این شهرستان شود.
از : ساسان رحمتی
7120/ 6016
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/27

آذربایجان غربی فردا به شبکه ریلی کشور متصل می شود

مزارع مشارکتی گندم و جو در چاراویماق کشت می شود

قیمت موبایل در بازار امروز 27 آبان 97

قیمت جدید انواع پراید در بازار تهران

مواد اولیه آرتاویل تایر اردبیل به‌زودی تأمین می‌شود

خودکفایی91 نفر از مددجویان کمیته امداد سلماس در سالجاری

اعطای تسهیلات اشتغال باید مبتنی بر برنامه توسعه استان باشد

زرع کلزا، تدبیر طلایی دولت در عرصه کشت جایگزین

خیز دولت برای روان سازی حمل و نقل

1140 خانوار روستایی سلماس از گاز طبیعی برخوردار می شوند

گازرسانی به روستاها در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته است

20میلیون دلار در آذربایجان شرقی سرمایه گذاری می شود

940 هزار تن ماهی در میانه تولید می شود

ناحیه صنعتی شورگل بناب توسعه می‌یابد

آذربایجان شرقی در بهبود فضای کسب و کار از رتبه 23 به یک رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/26

ارز مسافرتی ارزان شد

بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت‌ها اوج گرفت

واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

کشاورزان سویا را به دلالان نفروشند

کشت زعفران در بیله سوار گسترش می یابد

اردبیل به 45 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد

چهار هزار هکتار از مزارع نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

2 هزار و 223 هکتار زمین کشاورزی اردبیل آبیاری قطره ای شد

بهره‌وری آب در بخش کشاورزی با توسعه گلخانه‌ها، 10 برابر افزایش می‌یابد

کشت مزارع مشارکتی ارقام گندم و جو دیم در شهرستان چاراویماق

صدور مجوز 20 میلیون دلار سرمایه ‏گذاری خارجی در سال جاری

17 واحد صنعتی با سرمایه خارجی در آذربایجان غربی فعال است

2.3 برابر گذشته طی دولت تدبیر در آذربایجان غربی گازرسانی شد

واحد فرآوری طلا با سرمایه خارجی در خوی کلنگ زنی می شود

توسعه صنایع کوچک؛ تدبیر دولت برای رونق اقتصادی

خط آهن ارومیه برای تردد قطار مسافری آماده است

گلخانه هواکشت زعفران در ارومیه افتتاح شد

80 مگاوات از نیروگاه ماکو وارد مدار برق رسانی کشور می شود

200روستا و یک شهر آذربایجان غربی از گازطبیعی برخوردار می شود

1500 فرصت شغلی برای مددجویان آذربایجان غربی فراهم شد

رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه آغاز شد

فرودگاه و نیروگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح می شود

ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در سلماس به 1.8 اسب بخار رسید

2 میلیون مترمربع مسیر روستایی در آذربایجان غربی آسفالت شد

6 طرح آبخیزداری در آذربایجان غربی به بهره برداری می رسد

نفت گاز یورو5 به سبد سوخت در آذربایجان غربی اضافه شد

محور مراغه - ارومیه جزو ایمن ترین محورهای ریلی کشور است

گذرگاه کیله سردشت به مرز رسمی تبدیل می شود

عملیات اجرایی 15 کیلومتر از بزرگراه ارومیه - سرو آغاز می شود

پیشرفت فیزیکی مسکن مهر در آذربایجان غربی به 93 درصد رسید

اهتمام جدی برای آبخیزداری در ضروری ترین نقطه کشور

36 طرح کشاورزی در آذربایجان غربی آماده بهره برداری است