پیام آذری

آخرين مطالب

مراکز رشد، تسهیل گر کارآفرینی علمي

مراکز رشد، تسهیل گر کارآفرینی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - ارتباط صنعت و دانشگاه از ضرورت های توسعه علمی و خلق ارزش افزوده است، اما ضعف ارتباط میان صنایع و دانشگاه‌ها موجب شده تا بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با معضل بیکاری دست به گریبان باشند.
به گزارش ایرنا، کارشناسان می‌گویند در حال حاضر بیش از 40 درصد جمعیت بیکار ایران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و این پیامد تب مدرک‌گرایی در جامعه و عدم آموزش مهارت برای دانشجویان است که به شکل بیماری مزمن، بسیاری از خانواده‌های ایرانی را درگیر کرده است.
تربیت نیروی انسانی در کشورهای پیشرفته به‌گونه‌ای است که در سال‌های اولیه مدرسه، فرهنگ کار و تلاش را می‌آموزند، ‌سپس در فرآیند آموزش استعدادیابی می‌شوند و تحت نظام آموزشی مهارت محور آموزش می‌بینند.
در کشورهای پیشرفته بحث خلاقیت و کارآفرینی مورد توجه خاصی قرار دارد، نیاز بازار کار به طور مداوم بررسی و لیست مشاغل مورد نیاز اعلام می‌شود، افراد بر اساس علاقه، شغل مورد نظر خود را انتخاب کرده وارد دانشگاه می‌شوند و همزمان در بازار کار به شکل پاره وقت مشغول کار هم می‌شوند.
به طور قطع آشنایی دانش آموختگان با آموزش های مهارتی و بهره‌گیری از مهارت های فنی و حرفه‌ای می‌تواند ورود فارغ التحصیلان به بازار کار را تسهیل کند.
بر این اساس نشستی یکروزه در دانشگاه آزاد تبریز با حضور مدیران مراکز رشد به منظور ارتباط صنعت با دانشگاه و توسعه کارآفرینی با محوریت دانشجو و استاد برگزار شد.
** فضای یاس و ناامیدی را از سر دانشگاه برداریم
مدیرکل کارآفرینی و تجاری سازی دانشگاه آزاد با بیان اینکه در شرایط کنونی تحریم، ما باید شرایط را بپذیریم و خودمان را آماده کنیم، افزود: مرکز رشد هم باید خودش را برای هر پدیده و شرایطی آماده کند.
حامد افشاری با تاکید بر اینکه باید شرایط را بسته به موقعیت ها جلو برد، اظهار داشت: جامعه ما اکنون دچار اسارت اژدهای کومودو است و ما دچار ناامیدی شده ایم که باید فضا را تغییر دهیم.
وی با بیان اینکه باید یاس و ناامیدی از زنجیره فعالیت های ما کنار گذاشته شود، یادآوری کرد: اساتید و دانشجویان وارد فضای رشد بشوند تا ثروت آفرینی را به ارمغان آورند.
مدیرکل کارآفرینی و تجاری سازی دانشگاه آزاد با بیان اینکه باید در دانشگاه فضای یادگیری را فراهم کنیم، تاکید کرد: در دانشگاه آزاد فضای کافی موجود است و باید این فضاها را در اختیار کارآفرینان قرار داد تا آنان در زمینه سرمایه گذاری نیز مشارکت کنند.
**ارتباط چهره به چهره فناور و بنگاه اقتصادی ضروری است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر ضرورت گذر از ارتباطات بین سازمانی در بحث فناوری گفت: در گذشته تمامی ارتباطات ما در بحث فناوری در ارتباط بین سازمان‌ها شکل‌گرفته است، اما امروز ناگزیر به حرکت در مسیر ارتباط رودررو و چهره به چهره فناور و بنگاه اقتصادی هستیم.
علی جهانگیری در توضیح کارآفرین اظهار داشت: کارآفرین کسی است که فرصت کسب‌ و کار خوب را شناسایی و فرصت را با سازمان‌دهی، قبول ریسک و تامین مالی مناسب به کسب‌ و کار تبدیل ‌کند.
وی با اشاره به رویکردهای تکراری در بحث کسب ‌و کار در کشور افزود: متأسفانه ما همیشه فرصت‌های ساده کسب‌ و کار را گرفته و تکرار کردیم و در وجه منفی‌، رانت‌ها و تسهیلات بانکی و کالاهای ارزان‌قیمت باعث شده است برخی از تولیدکنندگان ما به سمت استفاده از این فرصت‌ها سوق داده شوند.
جهانگیری با انتقاد از مغفول ماندن کارآفرین فناورانه در دهه‌های گذشته گفت: در طول سالیان سال کارآفرینان ما مسیر معمولی خود را طی می‌کردند و برخی با وجود فضای رانتی موجود به فکر رقابت در بازار جهانی یا دانش کافی نبودند.
وی با تأکید بر اینکه باید در چهارچوب‌ اقتصاد جهانی کارکنیم، یادآوری کرد: امروز دیگر یارانه‌ها ته کشیده است و کفگیر یارانه‌ها به ته‌دیگ خورده است؛ اگر دانش کار را نداشته باشیم به نداشتن مزیت رقابتی منجر خواهد شد و این بازار دیگر جای رانت بگیر ها و یارانه بگیر ها نیست و برای بقا ناگزیر به حرکت در مسیر کارآفرینی از نوع فناورانه هستیم.
جهانگیری با اشاره به آموزش و پژوهش محور بودن صرف دانشگاه‌های کشور در طول سالیان متمادی گفت: در این سال‌ها دانشگاه‌ها در یک مسیر صاف بودند؛ از سال 1369 تا 1379در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شد و صرف آموزش ملاک بود و بعد از 1379به مقوله پژوهش پرداخته شد اما این بار تولید مقاله و علم محض مدنظر بود.
وی اضافه کرد: دانشگاه‌ها با بودجه دولتی و عمومی سعی کردند به جای کارآفرینی به تعداد مقالات خود بیافزایند تا اینکه در این سال‌ها در برنامه‌های کلان، بحث فناوری در دانشگاه‌ها مطرح شد اما هنوز این امر مهم و ضروری مغفول مانده است.
جهانگیری با اشاره به حضور حدود 13 میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کشور گفت: با مقایسه 180 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در سال 1368با 13 میلیون فارغ‌التحصیل فعلی، این سوال مطرح می شود آیا این موضوع در اقتصاد، صنعت، تولید و فناوری نیز تحول‌آفرین بوده است.
وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در اواخر سال 1392 توسط رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: شکاف‌های موجود در بحث میزان فارغ التحصیلان دانشگاهی و عدم تناسب با توسعه اقتصادی و فناوری در سطح کلان کشور به‌خوبی درک شده است و ما در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شاهد بها دادن به موضوع اقتصاد دانش‌بنیان هستیم، اما هنوز آن‌گونه که باید نتوانسته‌ایم در بخش‌های میانی به این مهم توجه کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: امروز بیش از سه هزار و 500 واحد صنعتی و تولیدی در آذربایجان شرقی فعال است و اگر نصف این واحدها تعطیل شود آیا تأثیری در دانشگاه‌ها ایجاد می شود؛ اگر جواب منفی است پس باید بپذیریم که حلقه مفقوده‌ای وجود دارد و اگر حتی برخی از دانشگاه‌های ما هم تعطیل شود بدون شک تأثیری در صنعت ما نخواهد داشت.
جهانگیری افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که در اغلب موارد این دانشگاه‌ها و سازمان‌ها هستند که با یکدیگر تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنند، اما باید بپذیریم که دیگر این مسیر نتیجه‌بخش نیست سازمان با سازمان نمی‌تواند کار فناوری انجام دهد ما نیازمند ارتباط چهره به چهره بنگاه اقتصادی و استاد دانشگاه هستیم.
وی در خصوص فعالیت مراکز رشد به مدیران این مرکز توصیه کرد برای حرکت در مسیر فناوری و رسیدن به اقتصاد دانش‌محور باید ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌ها را کنار بگذارید و از نو برای خود و مجموعه تحت مدیریت تان برنامه بنویسید.
** علم باید منتج به ثروت شود
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه در 70 سال گذشته مجموعه ای از دگرگونی ها در عرصه علم و اقتصاد اتفاق افتاده است، گفت: ما بعد از خارجی ها فهمیدیم که علم سلطان است؛ یعنی علمی نافذ است که منتج به ثروت بشود.
عبدالرضا واعظی با تاکید بر اینکه اقتصاد باید دانش بنیان باشد، افزود: امروزه دیگر شرکت های نفتی و تجهیزات نظامی منشا قدرت نیستند، بلکه شرکت های علمی و فناوری دارای قدرت هستند.
وی با بیان اینکه اساتید و دانشجویان باید ضمن علم آموزی شرکت نیز تاسیس بکنند، اظهار داشت: اکنون قدرت، قدرت برندهاست و امروزه منشا قدرت بر روی برندها متمرکز شده است.
واعظی، دانشگاه ها را موظف به تولید ثروت از علم دانست و گفت: دانشگاه ها باید محصولی تولید کنند که از پول و حق امتیاز آن محصول منتفع شوند و امور مالی خودشان را اداره کنند.
وی با بیان اینکه فقط یک درصد افراد هم ایده دارند و هم عملگرا هستند، یادآوری کرد: باید این یک درصد را حمایت کنیم چون اینها 99 درصد بقیه را هم به کار می گیرند.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با بیان اینکه معدل نمی تواند کار آفرینی کند و شاگرد اول ها اهل ریسک نیستند، گفت: در مراکز رشد به دنبال شاگرد اول نیستیم و باید مراکز رشد به صورت چهره به چهره با دانشجویان خلاق در ارتباط باشد.
گزارش: نعمت مرادپور
6132/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

"بتن سبک سازه‌ای پرمقاومت نورگذر" محققان کشور ثبت جهانی شد

بازدید از موزه طبیعی ارومیه تا پنجشنبه این هفته رایگان است

امروز انسان مبنای توسعه است / بهترین سرمایه برای رشد سرمایه انسانی است

تزریق موفقیت آمیز داروی TPA برای اولین بار در شهرستان پارس آباد

رشته دکتری زبان شناسی در مشگین شهر دایر می شود

مدیر فناوری دانشگاه ارومیه منصوب شد

پدید شوم مافیای کلاس های آموزشی گریبان گیر نظام آموزش وپرورش است

باید با مافیای کلاس های آموزشی برخورد جدی شود

تمامی بازماندگان از تحصیل آذربایجان غربی تا پایان سال جذب می شوند

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

اره بدستانی که نفس زاگرس را به شماره می اندازد

طرح انتقاب آب به دریاچه ارومیه 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

معاینه فنی خودروها در ارومیه با تخفیف 30 درصد انجام می شود

درمان ناباروری در سایه فعالیت های جهاددانشگاهی درخشش خوبی داشته است

7 برنامه به مناسبت روز هوای پاک در مهاباد برگزار می شود

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

متخلفان صیدماهی با موتور برق در پیرانشهر دستگیر شدند

وسعت دریاچه ارومیه 392 کیلومترمربع افزایش یافت

ویژگی‌های اخلاقی "آیت‌الله سبحانی" از زبان رئیس دانشگاه معارف اسلامی

2 شکارچی متخلف در نقده دستگیر شدند

بارش امسال در آذربایجان غربی 105میلی متر بیشتر از پارسال است

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

نشست تخصصی کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز برگزار شد

جشنواره های ایده پردازی دانش آموزی مورد توجه قرار گیرد

یک بال طاووسک در تالاب نوروزلوی میاندوآب مشاهده شد

جنگل های سردشت رساله دکترای دانش آموخته دانشگاه ارومیه شد

زیستگاه های آبی اشنویه در 3 مرحله پایش شد

سرشماری زمستانه پرندگان در منابع آب سردشت آغاز شد

50 هزار بال انواع پرنده در تالاب های مهاباد سرشماری شد

معاون پژوهشی دانشگاه ارومیه به عنوان «رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی در شبه قاره هند» منصوب شد

آغاز بکار پردیس ارس دانشگاه تبریز با 130رشته در مقطع آموزش عالی

8 هزار قطعه غاز پیشانی سفید در آذربایجان غربی مشاهد شد

سامانه بارشی فعال فردا /چهارشنبه/ وارد آذربایجان غربی می شود

ایده‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه منطقه به کار گرفته می‌شود

تقویت رشته های فنی وحرفه ای گام مهمی در راستای حل مشکل بیکاری است

لک لک بیمار توسط آتش نشانان مهاباد نجات یافت

مرگ بی صدای زاگرس

دریاچه ارومیه عمیق تر شد

دانشگاه تبریز با دانشگاه‌های فرانسه همکاری می کند

راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک دانشگاه‌های فرانسه و دانشگاه تبریز بررسی شد

نخستین دانشجوی خارجی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد

درآمدزایی 46 میلیارد ریالی شرکت های پارک فناوری آذربایجان غربی

سرشماری پرندگان در 70 زیستگاه آذربایجان غربی آغاز شد

سایه سنگین قاچاقچیان چوب بر سر درختان آذربایجان غربی

تنها 7 درصد خشکی دریاچه ارومیه ناشی از سدهاست

ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب در حوزه پزشکی و درمان

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی اردبیل و موسسه کاریابی کارآفرین استان

دانشگاه آزاد تبریز با مرکز علوم و فنون لیزر تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

عمل موفقیت آمیز ترمیم رحم بیمار 38 ساله مبتلا به آدنومیومکتومی وسیع

استفاده از تکنیک جدید حفظ باروری بر روی یک مادر در تبریز