پیام آذری

آخرين مطالب

مرمت ناشیانه مسجد 600 ساله فرهنگي

مرمت ناشیانه مسجد 600 ساله

  بزرگنمايي:

پیام آذری - مراغه - طرح بازسازی و مرمت «مسجد سفید» (آق مچید) 600 ساله مراغه با گذشت سال ها از آغاز آن، به دلیل مرمت ناشیانه، فاقد روح و اصالت تاریخی و فرهنگی است.
به گزارش ایرنا، مراغه به «شهر مسجدهای تاریخی و چوبی» در آذربایجان شرقی شهرت دارد، اما در سال های اخیر به دلیل کمبود اعتبار و برخی کم توجهی و بی مهری ها در مرمت و نگهداری از آنها، این شهر در آستانه از دست دادن یکی از جاذبه های تاریخی خود است.
مراغه با 10 مسجد شاخص تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی میراث، از نظر معماری اسلامی و میراث ماندگار معنوی، از جمله شهرهای صاحب سبک و شهرت در بین شهرهای مختلف کشور است.
سبک منحصر به فرد معماری و تزئینات زیبای به کار رفته در بنای داخلی و بیرونی مساجد این شهر که قدمت برخی از آنها به قرن هفتم، دوره ایلخانی، زندیه و صفویه می رسد، جاذبه ای برای گردشگران و علاقه مندان به فرهنگ، تاریخ و تمدن اسلامی است.
کاربرد هنرمندانه سنگ، آجر و چوب در ساخت بنا و تزئینات داخلی مساجد تاریخی مراغه در سبک های متفاوت، در طول قرن های گذشته الهام بخش ساخت مساجدی به همین سبک در شهرهای بزرگ تاریخی از جمله اصفهان دوره صفویه بوده است.
مساجد تاریخی مراغه مانند «مسجد قاضی»، «ملا معزالدین»، «شیخ تاج»، «شیخ بابا»، «ملا رستم»، «زری(ضریر)»، «ریحان»، «سفید (آق)»، «ملامحمود»، «طاق» و «شجاع الدوله»، نمونه هایی از سبک الهام بخش معماری اسلامی را در خود به یادگار دارند.
در این میان «مسجد سفید» به عنوان یکی از مساجد شاخص و تاریخی این شهر که قدمت آن به دوره صفویه و شاه طهماسب صفوی باز می گردد، در سال 1382 به شماره ثبتی 9185 در فهرست اثار ملی کشور ثبت شده است.
معماری و شکل هندسی این مسجد مستطیل بوده، عرض آن دو برابر طولش و دارای سه ستون چوبی مقرنس کاری شده با پای ستون های سنگی و سقف نقاشی شده است.
نوررسانی «مسجد سفید» از طریق 2 پنجره بزرگ جناغی شکل در دو جبهه جنوبی و چند پنجره کوچک در جبهه شرقی انجام می شود.
سرستون ها و شاه تیرها، تیرها و پرده های چوبی این مسجد همگی دارای انواع طرح های اسلیمی و ختایی با آبرنگ بوده و زیبایی خاصی به این بنای تاریخی می دهد.
قرار گرفتن این مسجد تاریخی در مسیر احداث خیابان 120 متری در حال احداث جام جم از 15 سال پیش تاکنون، این اثر تاریخی و میراث ماندگار گذشتگان را در معرض آسیب های جدی قرار داده است.
با وجود اینکه برخی اقدامات عمرانی و فنی برای جلوگیری از فرونشست این اثر انجام شده، لیکن ساخت و ساز مجتمع های بزرگ و کوچک مدرنی که با نام سنتی در کنار آن ساخته شده، این اثر تاریخی را بیش از پیش تحت الشعاع خود قرار داده است.
ساماندهی و مرمت این بنای تاریخی از حدود 14 سال پیش آغاز شده و هم اکنون به گفته مسئولان میراث فرهنگی از 95 درصد پیش فیزیکی برخوردار است.
اما مرمت های انجام شده با وجود کارشناسی های انجام شده، چنگی به دل نمی زند و فاقد روح و معماری اصیل ایرانی و اسلامی است.
استفاده از مصالح امروزی چون آهن و سنگ های گرانیتی در مرمت پنجره ها و دیوارهای آن همه نشان از تعجیل و عدم توجه به اصولی است که باید در زمینه مرمت آثار تاریخی رعایت شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه با اشاره به اجرای طرح مرمت این اثر تاریخی گفت: اجرای این طرح به دلیل کمبود اعتبارات با وقفه ای طولانی همراه بود، لکن از سال 95 با مشارکت میراث فرهنگی و بخش خصوصی (آتی ساز) با هشت میلیارد ریال سرعت گرفت و در حال تکمیل است.
یعقوب طالبی با بیان اینکه هم اکنون مرمت مسجد تاریخی «مسجد سفید»از 95 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است افزود: مرمت این اثر تاریخی با تکمیل بخشی از محوطه ضلع شرقی این بنا به زودی به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به نحوه مرمت این مسجد تاریخی اضافه کرد: هزینه بر بودن و لزوم استحکام بنا در بخش داخلی موجب استفاده از برخی مصالح غیرسنتی از جمله آهن و گرانیت شده است.
مدیرعامل «انجمن تاریخ پژوهان مراغه» نیز در این خصوص اظهار داشت: پاشنه آشیل احیای آثار تاریخی مراغه، عدم وجود دفتر فنی و ناظر مقیم و امور حقوقی میراث فرهنگی در این شهر تاریخی است.
محمد مشتری افزود: عدم حضور این کارشناسان در سال های اخیر، زمینه ساز احیای آثار فاخر تاریخی را بدون درنظر گرفتن شرایط مرمت و نیز وجود مشکلات عدیده در این زمینه شده است.
کارشناس باستان شناسی و حوزه آثار تاریخی در زمینه مرمت «مسجد سفید» نیز در این مورد گفت: در مرمت بناهای تاریخی باید حفظ اصالت بنا در آثار تاریخی چون رعایت شود.
سیدهادی موسوی افزود: مرمت انجام شده در بنای مسجد سفید بیشتر نوسازی بوده تا مرمت، لیکن انجام کار مرمت این گونه آثار تاریخی باید توسط کارشناسان خبره انجام گیرد.
وی ادامه داد: برای نمونه در احیای مسجد شجاع الدوله این شهرستان، بخش کوچک باقی مانده از بنای تاریخی آن حفظ و در کنار آن سایر بخش ها با تاسی از شیوه معماری آن مرمت شده و این در حالی است که این امر در مرمت مسجد سفید مورد غفلت قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: متاسفانه سردر ورودی (هشتی) تاریخی این مسجد برای استفاده در قالب پیاده رو خیابان جام جم، عقب کشی شده و اصالت خود را از دست داده است.
وی افزود: به دلیل مرمت این اثر تاریخی، ساختار هندسی این بنا از دست رفته و تنها چیزی که اصالت آن حفظ شده، بلکه فقط ستون ها و سقف چوبی آن است.
توجه بیش از پیش به مرمت آثار تاریخی و میراث های ماندگار فرهنگی که یادگاری از گذشتگان و جاذبه ای برای گردشگری است، همت مسئولان و متولیان امر را می طلبد.
بی مهری نسبت به این آثار می تواند سرنوشت تلخی چون ساماندهی ناشیانه برج های تاریخی دوقلوی مراغه و یا خاک خوردن و در آستانه تخریب قرار داشتن آثاری چون معبد مهر، رصدخانه و سایر مساجد، پل های تاریخی و امکان تاریخی را در پی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، بیش از 500 اثر ثبتی و حفاظتی در مراغه وجود دارد و برخی از مساجد چوبی این شهر تاریخی از جمله ملامعزالدین، ملارستم، زری(ضریر)، قاضی، ریحان و سفید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مساجد طاق گنبدی شجاع الدوله و دروازه مراغه نیز از دیگر مساجد جذاب این شهر برای بازدید علاقه مندان به آثار و ابنیه های تاریخی است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که از این تعداد حدود 300 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
3077/7487/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این فیلم ها جایی در جشنواره فجر ندارند/ از ژن خوک تا مصائب شیرین 2

10 فیلم برتر مت دیمون +عکس

صورت گریان فاطمه معتمدآریا در فیلم جدید «جان دار»

اتاق مشاوره وقف در بوکان راه اندازی شد

4 نشریه مکتوب در ماکو فعال است

فرهنگسراها عامل اصلی توسعه فرهنگ در جامعه است

خانواده های شهدا نماد ایستادگی بر سر آرمان های انقلاب هستند

20 برنامه در حوزه ورزش و جوانان ماکو برگزار می شود

حذف کتاب های کمک درسی از چرخه آموزش و پرورش ضروری است

نقش های جدی حسین محب اهری در تلویزیون/ از سربداران تا معمای شاه

اولین تصویر منتشر شده از هیولای شاخدار قرمز هالیوود!

عکس و خاطره پوران درخشنده از روزی که مجبور شد جوانِ اول فیلم را بکشد!

139 انجمن میراث فرهنگی در آذربایجان غربی فعالیت می کند

مجوز فعالیت 2 دفتر خدمات مسافرتی در تبریز لغو شد

بازخوانی یک حماسه تاریخی/9 دی تجلی بصیرت مردم ولایتمدار ایران

120 بنای تاریخی آذربایجان غربی امسال مرمت می شود

جشن گل نرگس، سرشماری پرندگان و درختکاری در قرار سبز چهارم دی ماه

فعالان رسانه در انتشار اخبار حساسیت داشته باشند

مدارس کانکسی آذربایجان غربی از سال آینده جمع آوری می شود

جشنواره حفظ قرآن کریم همزمان با دهه فجر در ارومیه برگزار می شود

بهار تئاتر در زمستان اردبیل/ میزبانی از هنرمندان استان‌های مختلف

پوشش تحصیلی کامل دانش‌آموزان اردبیلی نیازمند عزم عمومی است

عزاداری‌ها مکانی برای بصیرت‌افزایی باشد/برگزاری همایش علمداران 3

مدارس نوبت بعدازظهر اردبیل تعطیل اعلام شد

یخبندان برخی از مدارس اردبیل و خلخال را در روز یکشنبه تعطیل کرد

برخی از مدارس اردبیل در روز شنبه تعطیل است

فاز اول موزه دفاع مقدس اردبیل دهه فجر افتتاح می شود

بازیگر مرد مسلمان در امریکا: من و همسرم همزمان وضع حمل کردیم!!

این سلبریتی ها فداکارترین پدر و مادرهای هالیوود هستند!

واکنش جالب ارژنگ امیرفضلی به شایعه مرگش! + عکس

برگزیدگان هنرواره حبیب در اردبیل تجلیل شدند

لغو مجوز فعالیت 2 دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری

تعمیر بازار تاریخی ارومیه و خوی نیازمند اخذ مجوز است

نگاه سلیقه ای در صیانت از میراث فرهنگی کنار گذاشته شود

190 مبلّغ در ایام فاطمیه به مناطق مختلف ارومیه اعزام می شوند

نمایشگاه کاریکاتور و صنایع دستی در سردشت گشایش یافت

41 میلیارد ریال زکات در پلدشت جمع آوری شد

صنایع دستی قربانی اجناس خارجی

برگزاری همایش کنکور بدون اخذمجوز در آذربایجان غربی ممنوع است

فیلم های دهه فجر امسال در سینما انقلاب ارومیه اکران می شوند

8 بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» که قرار بود نقش شخص دیگری را بازی کنند

دلیل کم کاری لیلا بلوکات: می خواستم خودم را تنبیه کنم

آخرین پلان بازی حسین محب اهری + فیلم

موافقت اصولی برای 9 طرح سرمایه گذاری در اردبیل صادر می‌شود

رویدادهای فرهنگی تبریز در هفته‌ی اول بهمن‌ماه

11میلیارد ریال زکات در ماکو جمع آوری شد

هنرمندان خویی بیش از یک میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند

6 واحد آموزشی در بوکان آماده بهره برداری است

4 کتاب در کتابخانه عمومی ائواوغلی نقد شد

تقویت تشکل های مدنی در دانشگاه ارومیه اولویت است