پیام آذری

آخرين مطالب

مرمت ناشیانه مسجد 600 ساله فرهنگي

مرمت ناشیانه مسجد 600 ساله

  بزرگنمايي:

پیام آذری - مراغه - طرح بازسازی و مرمت «مسجد سفید» (آق مچید) 600 ساله مراغه با گذشت سال ها از آغاز آن، به دلیل مرمت ناشیانه، فاقد روح و اصالت تاریخی و فرهنگی است.
به گزارش ایرنا، مراغه به «شهر مسجدهای تاریخی و چوبی» در آذربایجان شرقی شهرت دارد، اما در سال های اخیر به دلیل کمبود اعتبار و برخی کم توجهی و بی مهری ها در مرمت و نگهداری از آنها، این شهر در آستانه از دست دادن یکی از جاذبه های تاریخی خود است.
مراغه با 10 مسجد شاخص تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی میراث، از نظر معماری اسلامی و میراث ماندگار معنوی، از جمله شهرهای صاحب سبک و شهرت در بین شهرهای مختلف کشور است.
سبک منحصر به فرد معماری و تزئینات زیبای به کار رفته در بنای داخلی و بیرونی مساجد این شهر که قدمت برخی از آنها به قرن هفتم، دوره ایلخانی، زندیه و صفویه می رسد، جاذبه ای برای گردشگران و علاقه مندان به فرهنگ، تاریخ و تمدن اسلامی است.
کاربرد هنرمندانه سنگ، آجر و چوب در ساخت بنا و تزئینات داخلی مساجد تاریخی مراغه در سبک های متفاوت، در طول قرن های گذشته الهام بخش ساخت مساجدی به همین سبک در شهرهای بزرگ تاریخی از جمله اصفهان دوره صفویه بوده است.
مساجد تاریخی مراغه مانند «مسجد قاضی»، «ملا معزالدین»، «شیخ تاج»، «شیخ بابا»، «ملا رستم»، «زری(ضریر)»، «ریحان»، «سفید (آق)»، «ملامحمود»، «طاق» و «شجاع الدوله»، نمونه هایی از سبک الهام بخش معماری اسلامی را در خود به یادگار دارند.
در این میان «مسجد سفید» به عنوان یکی از مساجد شاخص و تاریخی این شهر که قدمت آن به دوره صفویه و شاه طهماسب صفوی باز می گردد، در سال 1382 به شماره ثبتی 9185 در فهرست اثار ملی کشور ثبت شده است.
معماری و شکل هندسی این مسجد مستطیل بوده، عرض آن دو برابر طولش و دارای سه ستون چوبی مقرنس کاری شده با پای ستون های سنگی و سقف نقاشی شده است.
نوررسانی «مسجد سفید» از طریق 2 پنجره بزرگ جناغی شکل در دو جبهه جنوبی و چند پنجره کوچک در جبهه شرقی انجام می شود.
سرستون ها و شاه تیرها، تیرها و پرده های چوبی این مسجد همگی دارای انواع طرح های اسلیمی و ختایی با آبرنگ بوده و زیبایی خاصی به این بنای تاریخی می دهد.
قرار گرفتن این مسجد تاریخی در مسیر احداث خیابان 120 متری در حال احداث جام جم از 15 سال پیش تاکنون، این اثر تاریخی و میراث ماندگار گذشتگان را در معرض آسیب های جدی قرار داده است.
با وجود اینکه برخی اقدامات عمرانی و فنی برای جلوگیری از فرونشست این اثر انجام شده، لیکن ساخت و ساز مجتمع های بزرگ و کوچک مدرنی که با نام سنتی در کنار آن ساخته شده، این اثر تاریخی را بیش از پیش تحت الشعاع خود قرار داده است.
ساماندهی و مرمت این بنای تاریخی از حدود 14 سال پیش آغاز شده و هم اکنون به گفته مسئولان میراث فرهنگی از 95 درصد پیش فیزیکی برخوردار است.
اما مرمت های انجام شده با وجود کارشناسی های انجام شده، چنگی به دل نمی زند و فاقد روح و معماری اصیل ایرانی و اسلامی است.
استفاده از مصالح امروزی چون آهن و سنگ های گرانیتی در مرمت پنجره ها و دیوارهای آن همه نشان از تعجیل و عدم توجه به اصولی است که باید در زمینه مرمت آثار تاریخی رعایت شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه با اشاره به اجرای طرح مرمت این اثر تاریخی گفت: اجرای این طرح به دلیل کمبود اعتبارات با وقفه ای طولانی همراه بود، لکن از سال 95 با مشارکت میراث فرهنگی و بخش خصوصی (آتی ساز) با هشت میلیارد ریال سرعت گرفت و در حال تکمیل است.
یعقوب طالبی با بیان اینکه هم اکنون مرمت مسجد تاریخی «مسجد سفید»از 95 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است افزود: مرمت این اثر تاریخی با تکمیل بخشی از محوطه ضلع شرقی این بنا به زودی به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به نحوه مرمت این مسجد تاریخی اضافه کرد: هزینه بر بودن و لزوم استحکام بنا در بخش داخلی موجب استفاده از برخی مصالح غیرسنتی از جمله آهن و گرانیت شده است.
مدیرعامل «انجمن تاریخ پژوهان مراغه» نیز در این خصوص اظهار داشت: پاشنه آشیل احیای آثار تاریخی مراغه، عدم وجود دفتر فنی و ناظر مقیم و امور حقوقی میراث فرهنگی در این شهر تاریخی است.
محمد مشتری افزود: عدم حضور این کارشناسان در سال های اخیر، زمینه ساز احیای آثار فاخر تاریخی را بدون درنظر گرفتن شرایط مرمت و نیز وجود مشکلات عدیده در این زمینه شده است.
کارشناس باستان شناسی و حوزه آثار تاریخی در زمینه مرمت «مسجد سفید» نیز در این مورد گفت: در مرمت بناهای تاریخی باید حفظ اصالت بنا در آثار تاریخی چون رعایت شود.
سیدهادی موسوی افزود: مرمت انجام شده در بنای مسجد سفید بیشتر نوسازی بوده تا مرمت، لیکن انجام کار مرمت این گونه آثار تاریخی باید توسط کارشناسان خبره انجام گیرد.
وی ادامه داد: برای نمونه در احیای مسجد شجاع الدوله این شهرستان، بخش کوچک باقی مانده از بنای تاریخی آن حفظ و در کنار آن سایر بخش ها با تاسی از شیوه معماری آن مرمت شده و این در حالی است که این امر در مرمت مسجد سفید مورد غفلت قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: متاسفانه سردر ورودی (هشتی) تاریخی این مسجد برای استفاده در قالب پیاده رو خیابان جام جم، عقب کشی شده و اصالت خود را از دست داده است.
وی افزود: به دلیل مرمت این اثر تاریخی، ساختار هندسی این بنا از دست رفته و تنها چیزی که اصالت آن حفظ شده، بلکه فقط ستون ها و سقف چوبی آن است.
توجه بیش از پیش به مرمت آثار تاریخی و میراث های ماندگار فرهنگی که یادگاری از گذشتگان و جاذبه ای برای گردشگری است، همت مسئولان و متولیان امر را می طلبد.
بی مهری نسبت به این آثار می تواند سرنوشت تلخی چون ساماندهی ناشیانه برج های تاریخی دوقلوی مراغه و یا خاک خوردن و در آستانه تخریب قرار داشتن آثاری چون معبد مهر، رصدخانه و سایر مساجد، پل های تاریخی و امکان تاریخی را در پی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، بیش از 500 اثر ثبتی و حفاظتی در مراغه وجود دارد و برخی از مساجد چوبی این شهر تاریخی از جمله ملامعزالدین، ملارستم، زری(ضریر)، قاضی، ریحان و سفید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مساجد طاق گنبدی شجاع الدوله و دروازه مراغه نیز از دیگر مساجد جذاب این شهر برای بازدید علاقه مندان به آثار و ابنیه های تاریخی است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که از این تعداد حدود 300 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
3077/7487/518
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سازهایی که با یاد استاد شجریان به نمایش درآمدند + عکس

ژوله، ویدا جوان، محدثه حیرت در جشنواره فیلمهای کوتاه

برگزاری کنگره‌، گام بزرگی برای جلوگیری از تحریف نظامی است

آغاز «کنفرانس بین‌المللی باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم»

ترویج کتابخوانی نیازمند سرمایه گذاری در بخش کودکان است

همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

کنگره بین المللی نظامی گنجوی در تبریز پایان یافت

نظای گنجوی با قرآن انس داشت

بیوگرافی ادریس البا، جذاب ترین مرد سال 2018

سوتی عجیب در طراحی پوستر «به وقت شام» در ژاپن! + عکس

انتقادهای توهین‌آمیز و حمله شدید مخاطبان به فیلم «خانم یایا»

هم اکنون 30 پروژه کشاورزی در استان اردبیل در حال اجراست

280 میلیارد ریال زکات در آذربایجان غربی جمع آوری شد

30 کتاب جدید در مهاباد رونمایی شد

سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards با پایانی ناامیدکننده

شهدا بزرگترین الگو برای اعتلای کشور هستند

برنامه سومین روز از اجرای تئاتر استانی بسیج

سالن اصلی تئاتر شهر تبریز برای تامین امنیت مردم تعطیل است

برگزاری کنفرانس بین المللی باستان شناسی تحولی در گردشگری منطقه است

رشد ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی در سال جاری

ملتی که از علم تهی باشد باید فرمانروایی دیگران را بپذیرد

پایان ناامیدکننده سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards

امسال 100 وقف جدید در آذربایجان غربی به ثبت رسید

زمان پخش خندوانه و دو برنامه پرطرفدار دیگر تلویزیون

14 وقف جدید در بوکان ثبت شد

آذربایجان غربی جزو 7 استان برتر کشور در ثبت آثار تاریخی است

الهه حصاری کنار تابلوی نقاشی خودش در نمایشگاه آناهیتا درگاهی

48 میلیارد ریال درآمد موقوفات در آذربایجان غربی هزینه شد

671 هزار نفر از جاذبه های گردشگری مهاباد دیدن کردند

60 نیروی جدید در آموزش و پرورش پیرانشهر بکارگیری می شوند

گروه چاووش؛ اولین گروه موسیقی زیرزمینی ایران

"پنج شنبه" تمرینِ یک روز زندگی هنرمندانه

ایران از همکاری‌های متقابل با سازمان ملل همیشه استقبال کرده است

استفاده از تکنولوژی‌های جدید در پژوهش‌های باستان‌شناسی «مجموعه تاریخی ربع رشیدی»

آذربایجان شرقی میزبان سومین کنفرانس بین المللی «باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم»

وقتی خوردنی های مضر به غذاهای سنتی می چربد

600 دانش اموز بوکانی به اردوی راهیان نور اعزام شدند

قدیمی ترین موقوفه مهاباد از 350 سال قدمت برخوردار است

نمایشگاه عکس «اسناد تاریخی همکاری ایران و سازمان ملل» در تبریز افتتاح شد

هفت کشور خارجی در همایش جاده ابریشم حضور می یابند

10 فیلم جنجالی که نباید با همسر یا نامزدتان تماشا کنید! (قسمت2)

الهام پاوه نژاد؛ دختری که خشن و قدرت‌طلب است! + عکس

بازیگر هالیوودی که آگهی تسلیت مرگش آماده است!

43 اثر به دبیرخانه همایش «هه ژار» در مهاباد ارسال شد

بیش از 2800 روستایی آذربایجان غربی آموزش مهارتی دریافت کردند

تنها 20 درصد موقوفات در ارومیه منفعتی و دارای درآمد است

20 طرح پژوهشی دانشگاه تبریز از محل وقف علم در حال اجرا است

عموپورنگ: 3 بار عاشق شدم اما جواب رد شنیدم!!

گفتگو با بازیگری که فقط هنرپیشه پسرش شد

رضا صادقی در سالن میلاد کنسرت می‌دهد