پیام آذری

آخرين مطالب

پایگاه خبری تحلیلی تبریزمن:

امتناع برخی شرکت ها از فروش لوازم پزشکی به مراکز درمانی اجتماعي

امتناع برخی شرکت ها از فروش لوازم پزشکی به مراکز درمانی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - پایگاه خبری تحلیلی تبریزمن در گزارشی با عنوان «امتناع برخی شرکت ها از فروش لوازم پزشکی به مراکز درمانی» به بررسی میدانی وضعیت نابسامان عرضه لوازم پزشکی در تبریز پرداخته است.
به گزارش پایگاه خبری «تبریز من»، در چند ماه اخیر و پس از نوسانات ارزی، بیمارستان های کشورمان با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند که حتی این مشکلات منجر به استفاده مجدد از لوازم یکبار مصرف و لغو چند عمل جراحی در مناطق مختلف شده است.
به نظر می‌رسد بیشترین مشکل مراکز درمانی، تامین اقلام یکبار مصرف پزشکی است که به دشواری یافت شده و در صورت نیاز بیماران با قیمت گزاف به فروش می رسد و کلان شهر تبریز به عنوان بزرگترین مرکز درمانی شمالغرب و غرب ایران نیز از این امر مستثنی نیست.
آن دسته از تجهیزات پزشکی که از خارج از کشور وارد می‌شوند را می‌توان به افزایش قیمت ناشی از نوسانات ارز نسبت داد ولی قیمت اقلام یکبار مصرفی که تولید داخل هستند نیز چند برابر افزایش یافته و به سختی در اختیار بیمارستان ها قرار می گیرند که این امر نیز بسیار تعجب‌برانگیز است.
تحقیقات میدانی خبرنگار «تبریزمن» نشان می دهد که تولیدکنندگان لوازم پزشکی بر این عقیده هستند که نیمی از مواد اولیه محصولات تولید داخل نیز از خارج تامین می شوند که بر قیمت اقلام تولید داخل کشور نیز تاثیر گذاشته است.
با این اوصاف می‌توان گفت بیشترین تاثیر افزایش قیمت تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها از افزایش قیمت ارز ناشی می شود، اگرچه بسیاری از بیمارستان های کلان شهر تبریز تاکنون مشکلی اساسی در عرضه ملزومات مورد نیاز پزشکی نداشته‌اند ولی، نگرانی زیادی از بابت اتمام ذخایر کالاهای مربوطه دارند و پیش‌بینی می‌کنند در صورت اتمام لوازم، شاید افزایش قیمت های سرسام آور، توان بیماران در پرداخت هزینه معالجه را تحت الشعاع خود قرار دهد…
شرایط فعالیت بازرگانان واردکننده تسهیل گردد
مدیر یک شرکت فنی – مهندسی در تبریز که در تهیه و فروش تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی فعالیت می کند وضعیت موجود در حوزه تجهیزات پزشکی را مانند سنوات گذشته دانست و به تبریزمن گفت: این حوزه کما فی السابق از شرایط ایده‌آلی برخوردار نیست اما باز هم فعالیت‌ها تحت هر شرایطی از قبیل تحریم و نوسانات ارز ادامه دارد.
«سینا زادبود» ادامه داد: این امر شرایطی را به وجود آورده تا مقداری به خود رجوع کرده و تولیداتمان را با اتکا به مواد داخلی، تولید و تامین نماییم، زیرا تهیه لوازم خارجی برای ما در این برهه زمانی بسیار دشوار شده است.
وی افزود: از سوی دیگر فعلا با واردات نسبتا محافظه‌کارانه برخورد می‌شود و ارسال دلار به خارج از کشور و ترخیص لوازم مورد نیاز تجهیزات پزشکی هم دشوار شده است.
زادبود اضافه کرد: در حال حاضر هزینه های سرسام آور سربار لوازم پزشکی شده و بازرگانان نیز با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان هستند، علیرغم اینکه قیمت ها افزایش یافته اند اما سعی بر آن است با نازلترین قیمت به دست مشتریان برسانیم، افزایش های تعجب آوری هم برای برخی از لوازم پزشکی تحمیل شده که آن هم به این دلیل است که برخی از واحدها مجبورند لوازم اولیه پزشکی را با واردات تامین نمایند زیرا در غیر این صورت مشکلات عدیده دیگری پدیدار می گردد که آن هم به خاطر عدم تولید گسترده اقلام تجهیزات پزشکی در داخل کشور است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر از لحاظ میزان استاندارد، مباحث علمی و نیروی انسانی در شرایط قابل قبولی قرار داریم اما این سوال مطرح است که چرا با این پتانسیل ها و امکانات، قادر به تولید برخی از اقلام پزشکی نیستیم، به همین خاطر کارشناسان مربوطه باید مباحث مربوطه را بررسی نموده و راهکارهای لازم را ارائه نمایند.
زادبود در پاسخ به این سوال که چرا در برخی از بیمارستان ها حتی سرنگ هم یافت نمی‌شود گفت: این امر به کمبود کالاهای مورد نیاز در بازار مربوط می شود زیرا برخی واحدهای تولیدی داخلی با ظرفیت 100 درصد کار نمی‌کنند البته این موضوع هم شاید به علت زیان دهی محصولات باشد زیرا نمی توانند محصولات را زیر قیمت تولید به فروش برسانند، به عنوان مثال مواد اولیه دستکش لاتکس از کشور مالزی وارد می شود و اگر وارد نشود باید چه کار کنیم؟! این امر یک بحث تخصصی است که مواد آن از یک درخت مخصوص استخراج می‌شود لذا ظرفیت تولید دستکش در کشور ما وجود ندارد و باید هم در بازار موجود باشد زیرا مورد نیاز بوده و این دستکش نیز چند برابر افزایش قیمت یافته است بنابراین در این برهه زمانی مقداری مدیریت بحران نیاز است تا بال شکسته موجود در حوزه تجهیزات پزشکی را التیام بخشیده و مرهمی زند.
وی تصریح کرد: اگر شرایط فعالیت برای بازرگانان مقداری آسانتر شود می‌توانند به سهولت اقدام به واردات لوازم مورد نیاز بازار پزشکی بپردازند تا قیمت کالاهای مربوطه نیز کاهش یابد به شرطی که با حذف بوروکراسی های زائد، تامین مالی به عمل آمده و حمایت مالی شوند و شرایط ثبت تقاضا و تشریفات گمرکی تسهیل یافته و مشکلات بیماران نیز به تدریج حل شود.
نظارت و کنترل، باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد
رئیس بیمارستان بین المللی تبریز نیز با اشاره به اینکه اخیرا به دلیل افزایش قیمت ها و نوسانات ارزی، مشکلات بسیاری گریبانگیر بیمارستان ها شده است گفت: اکثر مراکز درمانی در تهیه اقلام مصرفی پزشکی با مشکل مواجه هستند، البته داروخانه بیمارستان ما کماکان به فعالیت خود در خدمت رسانی به بیماران ادامه می دهد به طوری که تلاش بر این است تا به هر نحو ممکن تجهیزات و لوازم پزشکی برای نیازمندان مراجعه کننده به این بیمارستان تهیه شود ولی بعضی مواقع هم اتفاق می افتد که برخی از لوازم اصلاً یافت نمی شود!
«شهرام دبیری» افزود: در این راستا لوازم مشابهی جایگزین آنها می شود که شاید اصل کیفیت خدمت رسانی به بیماران دچار افت شود، لذا امیدواریم با یک سیاست گذاری صحیح که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعمال خواهد شد فروش و تهیه لوازم پزشکی به نحو قابل ملاحظه ای ضابطه‌مند و قانونمند شود و تمام اقلام مربوطه به صورت سهل و آسان در اختیار بیمارستان های خصوصی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: متاسفانه تهیه لوازم و تجهیزات بزرگ بیمارستانی در حال حاضر تقریبا غیر ممکن شده است که از آن جمله می توان به دستگاه های بیهوشی اشاره نمود که 4 سال پیش برای استفاده در بیمارستان خریداری کرده بودیم و اکنون قیمت آن به بیش از 4 برابر افزایش پیدا کرده است به طوری که هنگام تقاضای خرید، شرکت های ذینفع پیش فاکتور روزانه ارائه داده و قیمت ها هم به صورت لحظه ای تغییر می کند.
دبیری تاکید کرد: با این وضعیت، امیدواریم یک سیاست‌گذاری صحیح و اصولی در این رابطه انجام پذیرد تا شرایط تهیه وسایل بهداشتی و درمانی استاندارد و ایده ال که مستقیماً با سلامت بیماران و شهروندان تبریز رابطه مستقیم دارد بهبود یابد، بنابراین نظارت و کنترل فروش و تهیه لوازم و تجهیزات پزشکی از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نیز دانشگاه علوم پزشکی تنها خواسته ای است که بیمارستان های خصوصی انتظار آن را دارند.
ایمنی بیمار، خطر قرمز ماست
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با ذکر این نکته که متاسفانه در حال حاضر بیشترین مشکل ما از جانب خود تحریمی هاست گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال گذشته از کل بودجه مصوب خود رقم قابل توجهی را به شرکت‌های مربوطه تخصیص داد تا آنها با ارز 4 هزار و 200 تومانی، لوازم و تجهیزات مربوط به این حوزه را وارد و تامین نمایند لذا علی القاعده اکنون نباید هیچگونه وسیله پزشکی گران می شد ولی متاسفانه در کشور ما این شرکت ها که عمدتا شرکت های بیرونی هم هستند ما را با مشکل روبرو کرده اند.
«حجت پورفتحی» ادامه داد: این شرکت ها اکنون به طور حتم کالای مورد نیاز بیمارستان ها را در اختیار دارند زیرا با قیمت مصوب قبلی تهیه کرده اند اما سنگ اندازی کرده و لوازم پزشکی را به قیمت قبلی تحویل نمی‌دهند و بدقولی می کنند!
وی افزود: تا به امروز مشکلی از بابت تامین ارز و ورود کالا به کشور وجود ندارد و تنها، این شرکت‌ها هستند که همکاری نمی کنند و کالا نمی فروشند.
پورفتحی اضافه کرد: بعد از موعد 13 آبان که تحریم ها تشدید شده و مشکل ورود و خروج خواهیم داشت شاید دچار مشکلاتی در این حوزه شویم ولی این روزها نباید از این بابت دغدغه ای متوجه مراکز درمانی شود زیرا علی رغم پرداخت وجه نقد، شرکت ها جنس نمی فروشند!
وی خاطرنشان کرد: از اول سال جاری مدیریت مصرف منابع از سوی وزارت بهداشت مطرح شده است به طوری که هزینه و درآمدهای مربوط به تمام بیمارستان ها را از ابتدای سال استخراج کرده ایم و باعث شده تمام هزینه های مستقیم، غیرمستقیم، اقامت، پرونده و غیره را از لحاظ مدیریت سلامت مدیریت مفید نماییم، در جلسه اخیر تحول سلامت مشخص شد تا به امروز 23 میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است و در مدیریت منابع نیز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بین سه دانشگاه برتر کشور قرار گرفت.
پورفتحی با اشاره به اینکه بحث ایمنی بیمار، خط قرمز ماست گفت: در مورد وسایل یکبار مصرف و چند بار مصرف فعلا مدیریت می‌کنیم اما باید قبول کنیم از برخی از کالاهای بیمارستانی که در اکثر کشورهای متمدن و پیشرفته نیز مرسوم است می توان چندین بار مورد استفاده قرار داد، البته در مورد برخی از لوازم یکبار مصرف صرفاً اسم یکبار مصرف را دارا هستند که به دلیل صرفه‌جویی باید طبق کتاب های بین المللی استفاده نمود و مطمئن هستیم که هیچگونه انتقال عفونت و مشکلات مشابه را در بر نخواهد داشت.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پایان تاکید کرد: مشکلی که تحت عمل جراحی های نیمه کاره بیان می شود نمی‌تواند چنین چیزی امکان پذیر باشد زیرا یا این عمل از ابتدا انجام نمی شود و یا اینکه با استفاده از روش‌های جایگزین می توان به بهبود شرایط درمانی اقدام نمود، بدین ترتیب شاید از این به بعد لوازم پزشکی لوکس وارد کشورمان شود اما به طور حتم پایه پزشکی و روش های قبلی برقرار است و هیچ بیماری جانش به خطر نخواهد افتاد بلکه شاید هزینه‌های پزشکی مقداری افزایش یابد که برای آن هم وزارت بهداشت تمهیدات خاصی را اندیشیده است.
در این برهه زمانی که هموطنان بسیاری از اقصی نقاط شمالغرب کشور برای امور بهداشت و درمان به مراکز پزشکی کلان شهر تبریز سفر کرده و در شرایط نامناسب اقامتی قرار می گیرند چه خوب است که با کمی انسانیت و درک مسائل جاری و البته با در نظر گرفتن شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» به کمک همنوعان خود بشتابند زیرا همیشه سودآوری، ملاک خوشبختی در زندگی دنیوی نیست.
8023/518
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهرداری بساط خرید و فروش اموال مسروقه را جمع‌ کند

دشمنان باایجاد شبهات بین جوانان درصدد نابودی اسلام محمدی هستند

کانون ها و مجامع سلامت محله در مراغه توسعه می یابد

توسعه کشور بن بست ندارد، اما پیچ وخم زیادی دارد

انحراف اتوبوس در کاشان ٢٧ مصدوم برجای گذاشت

خانه دیابت در اردبیل افتتاح شد

کودکان چاق در معرض بیماری دیابت نوع دو هستند/شیوع 11 درصدی دیابت در بزرگسالان

100 میلیارد تومان طرح اشتغالزا به بانک‌ها معرفی شده است/پرداخت 126 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی

میزان چاقی در اردبیل از متوسط کشوری بیشتر است/افزایش 10 درصدی بیماران دیالیزی در اردبیل

مسئولان معضل انباشت سیب کنار جاده ها را حل کنند

مسئولان در تامین بودجه دریاچه ارومیه اهتمام جدی داشته باشند

اقدام قوه قضایی در برخورد با مفسدان اقتصادی قابل تحسین است

سانحه رانندگی در شاهین دژ یک کشته و یک زخمی برجا گذاشت

بارش برف در برخی جاده های کشور

واحدهای تولیدی تحت فشار در آستانه تعطیلی قرار دارند

بانک‌ها در عدم پرداخت تسهیلات فراگیر مقصر نیستند

مدیران مدارس با اهداف سند تحول بنیادین آشناشوند

مدیران استانی با همت جهادی مشکلات را حل کنند

مدرسه‌ خیرساز در خواجه افتتاح شد

پیام تسلیت رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت رئیس سازمان بیمه تامین اجتماعی

حق بیمه طلایی، به تناسب حقوق فرهنگیان کسر شود

نقدو بررسی فیلم "ترومای سرخ" در خوی

دریاچه ارومیه با وجود کشاورزی سنتی احیا نمی شود

4 موقوفه در سردشت با صلح و سازش رفع تصرف شد

ریزش سنگ در جاده چالوس

طرح ملی دادرس در 200 مدرسه اردبیل برگزار می شود

6 کارمند بانک در اردبیل تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند

پذیرش کارآموز وکالت 20 درصد افزایش یافت

9 هزار و 500 متر مربع به فضای عمومی تبریز اضافه می شود

213 هزار نخ سیگار قاچاق در خلخال کشف شد

فاز اول طرح آمایش سرزمینی آذربایجان غربی تا پایان امسال به اتمام می رسد

استفاده مشروع و قانونی از مزایای مرز حق مرزنشینان است

50 درصد از ماشین آلات راهداری استان نیازمند تعمیر ونوسازی هستند

باید تنوع قومیتی در استان را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کرد

اعتبارات تخصیصی برای پروژه های عمرانی دریاچه ارومیه کافی نیست

کشف 20 قبضه اسلحه در شهرستان چاراویماق

مطالبات شهرداری‌ها از محل جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت نمی‌شود

آماده تامین منابع مالی مترو هستیم

استقلال وکلا ضامن عدالت است

پیرانشهر با 162 میلیمتر پربارش ترین شهر آذربایجان غربی است

مه غلیظ تردد در گردنه «مایین بلاغ » تکاب را کند کرده است

450 بسته غذایی بین خانواده زندانیان مراغه توزیع شد

مدرسه خیرساز در شهرستان هریس بهره برداری شد

معلمان بسیجی رسالت خطیری در حوزه فرهنگی دارند

سارق حرفه ای تجهیزات مخابراتی در مراغه دستگیر شد

طرح هادی در 24 روستای عجب شیر اجرا شده است

شور و نشاط را به سالن غدیر برمی گردانیم/هواداران صاحبان اصلی تیم والیبال شهرداری - پرتال شهرداری ارومیه

رسیدگی به درخواست های مردمی و خدمت رسانی مطلوب، اولویت ماست - پرتال شهرداری ارومیه

بیرم لرزید

متهم: برادرم قاتل است نه من!