پیام آذری

آخرين مطالب

پروژه های زیربنایی بزرگ، زمینه ساز توسعه استان اردبیل اقتصادي

پروژه های زیربنایی بزرگ،  زمینه ساز توسعه استان اردبیل

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل - راه آهنی که وعده افتتاح آن تا پایان سال 99 داده شده، بزرگترین پروژه آب و خاک کشور در منطقه مغان، وضعیت راه ها، وضعیت آب و گردشگری بعنوان محور توسعه استان اردبیل از جمله مواردی است که در سال های اخیر افکار عمومی بر آن تمرکز کرده و بدنبال اطلاع از آخرین وضعیت آنهاست.
بهروز ندایی ، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل در یک غروب پاییزی با خبرنگاران ایرنا به گفت وگو نشسته و در باره آخرین وضعیت عمران استان به تفصیل سخن گفت، خلاصه این گفت وگو در پی می آید.
** ایرنا: آقای ندایی در نگاهی به پروژه های عمرانی در استان اردبیل و از سال های پیش نقطه تمرکز افکار عمومی بحث راه آهن و سرنوشت آن با توجه به وعده های مکرر برای افتتاح آن در گذشته بوده، آخرین وضعیت این پروژه زیربنایی و سرانجام آن با توجه به وضعیت اقتصادی کشور چگونه است؟
*** ندایی: اگر بخواهم صادقانه بگویم و وضعیت راه آهن را با چشم انداز پارسال تشریح کنم٬ با بودجه ای که برای این پروژه دیده شده بود 15 سال دیگر طول می کشید تا راه آهن به اردبیل برسد، با صحبت ها و رایزنی هایی که داشتیم سراغ فاینانس داخلی بانک ملی ایران رفته و خوشبختانه به نتیجه هم رسیدیم و این برای اولین بار در تاریخ اردبیل است که جذب فاینانس داخلی برای یک پروژه مهم اتفاق می افتد.
بانک ملی ایران هفت هزار و 500 میلیارد ریال برای این پروژه در نظر گرفته که قرار است در سه مرحله تزریق شود و اخیرا هم 2 هزار و 500 ریال آن تزریق شده ، ضمن اینکه پنج هزار میلیارد ریال اعتبار هم سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته که در مجموع با این رون پایان این پروژه تا پایان سال 1399 پیش بینی می شود.
ضمنا بزودی با پایان طرح مطالعات راه آهن اردبیل - پارس آباد شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه نیز خواهیم بود، این پروژه قرار است راه آهن ایران را به راه آهن جمهوری آذربایجان وصل کند و در سفر اخیر به باکو مقام های آذری برای اجرای آن اعلام آمادگی کردند.
** با توجه به فضای اقتصادی و تورم موجود اعتبار فعلی برای اجرای پروژه راه آهن اردبیل کافی است؟
*** ندایی: جای نگرانی نیست و همان طور که استاندار اردبیل هم اعلام کردند در زمان پیش بینی شده پروژه به پایان خواهد رسید و اگر هم لازم باشد اعتبار افزایش یافته و قطار به اردبیل خواهد رسید.
** ایرنا: بحث راه های استان و وضعیت نه چندان مطلوب آنها نیز همیشه دغدغه مردم بوده، در این زمینه اقدام دولت در استان چه بوده و در آینده چه خواهد بود؟
*** ندایی: این دغدغه و گله مندی مردم به حق است٬ استان در زمینه راه با مشکلاتی روبروست و بر همین اساس برنامه جامعی برای این بحث زیربنایی در نظر گرفته شده، هم اکنون به ارزش هزار و 200 میلیارد ریال پروژه راه سازی در استان در دست اجرا بوده و انتظار می رود مبلغ بیشتری هم برای پروژه های راه سازی جذب کنیم.
در حال حاضر 130 کیلومتر بزرگراه در استان وجود دارد که از این نظر اردبیل استانی فقیر محسوب می شود اما با برنامه ریزی که از پارسال انجام شده قرار است طی چهار سال این مقدار به 200 کیلومتر برسد و هم اکنون نیز 20 کیلومتر از بزرگراه های جدید در مسیر مشگین شهر٬ رضی و اردبیل آماده افتتاح است.
همچنین در جنوب استان پروژه های مهم راه سازی کلور - درام و خلخال به شمال از اولویت های کاری ماست، ضمن اینکه طرح مطالعه راه مناسب از کوثر به خلخال هم در حال انجام است.
** ایرنا: فرودگاه اردبیل و مشکلات ناشی از لغو پروازها همیشه برای مردم دردسر ساز بوده و هست ٬ برای حل این مشکل برنامه ای دارید؟
*** ندایی: واقعیت این است که موقعیت جغرافیایی فرودگاه اردبیل مناسب نیست و مخصوصا در زمستان مشکل آفرین است، برای رفع مشکلات ما 2 راهکار را در دست بررسی داریم ، یکی تجهیز فرودگاه به دستگا ه های پیشرفته ناوبری که این هم خود برنامه ها و امکانات و زیرساخت های خودش را می طلبد و دیگری سایت یابی برای احداث فرودگاه جدید که هر کدام مقرون به صرفه باشد آن را عملیاتی خواهیم کرد.
** ایرنا: بحث کمربندی سوم شهر اردبیل و پیشرفت کند آن؟
*** ندایی: این پروژه از طریق وزارت راه انجام می گیرد، واقعیت این است که هزینه تملک جهت احداث این کمربندی بسیار زیاد بوده و مشکلات حقوقی دارد که با رایزنی هایی که انجام داده ایم امیدواریم بزودی برطرف شود اما تاکید می کنم در حوزه راه سازی اولویت ما احداث بزرگراه هاست.
** ایرنا: آقای ندایی پروژه بزرگ پایاب سد خدا آفرین بعنوان بزرگترین پروژه آب و خاک کشور توسط دولت در استان در حال اجراست، درباره آخرین وضعیت این پروژه مهم توضیح دهید؟
*** ندایی: پروژه پایاب سد خدا آفرین با جدیت پیگیری می شود و برای ما بسیار مهم است، شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی در حال حاضر مشغول انجام پروژه های خود در منطقه هستند و خوشبختانه در حال حاضر هیچ پروژه ای تعطیل نیست، انشالله با بهره برداری این پروژه و زیر کشت رفتن آن شاهد رونق و افزایش درآمد کشاورزان و ایجاد فرصت های جدید شغلی در استان خواهیم بود.
طبق برنامه زمان بندی قرار است 37 هزار هکتار از اراضی پایاب خدا آفرین زیر کشت رود و بتدریج که کار زیرساختی در این مناطق به پایان برسد ما در نظر داریم اراضی آماده را زیر کشت ببریم و در این راستا بحث مربوط به واگذاری اراضی نیز شروع شده است.
** بحث آب و تعیین حق آبه از رودخانه های ارس و قزل اوزن بحثی طولانی اما مهم برای استان است، در این زمینه چه گام هایی برداشته شده است؟
*** ندایی: کار کارشناسی دقیقی دراین مدت انجام گرفته و هم در شمال و هم در جنوب استان٬ حق آبه از ارس و قزل اوزن در آب شرب ٬ کشاورزی و صنعت مشخص شده و امیدواریم تا سه ماه آینده نهایی شود.
** ایرنا: موضوع کمبود آب در استان تا چه حد جدی است ؟
*** ندایی: ما در استان به جز دشت اردبیل درهیچ نقطه مشکل جدی آب نداریم ، در این دشت نیز با برنامه ریزی و مطالعاتی که در دست اقدام می باشد، تلاش برای رفع مشکل و تقویت ذخایر زیرزمینی است.
همچنین با انتقال آب چاه از اطراف شهرک صنعتی مشکل آب مردم نمین و عنبران هم در حال برطرف شدن بوده و مردم این 2 شهر نگرانی خاصی از این بابت نداشته باشند، ضمن اینکه با تکمیل سد عنبران این مشکل برای همیشه برطرف می شود.
همچنین با حجم سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی که قرار است توسط وزارت نیرو و استان اردبیل تامین شود 10 مجمتع آبرسانی در حال احداث بوده و با افتتاح آنها آبرسانی پایدار به 70 درصد روستاهای استان عملی خواهد شد.
** ایرنا: بحث گردشگری محور مهم توسعه استان بشمار می رود، اقدامات و برنامه های استان در این زمینه چیست؟
*** ایرنا: استان اردبیل ظرفیت بسیار بالایی در حوزه گردشگری دارد و در راستای استفاده بهینه از این ظرفیت ها 20 سایت گردشگری در استان شناسایی شده و توسط میراث فرهنگی ٬ گردشگری و صنایع دستی در دست مطالعه است.
هم اکنون در شابیل ٬ آلوارس ٬ اندبیل خلخال ٬ بام خلخال و گیلارلو گرمی اقدام های عمرانی خوبی در حال اجراست و امیدواریم با بهره برداری از این پروژه ها ٬ رونق گردشگری را در استان شاهد باشیم.
بحث زمستان بیدار یکی از برنامه های اساسی استان در حوزه گردشگری بوده و با عملیاتی شدن آن شاهد خارج شدن توریسم استان از تک فصلی خواهیم بود ضمن اینکه در زمینه گردشگری سلامت نیز برنامه های مهمی در دست اجرا می باشد.
** ایرنا: آقای ندایی با بالا رفتن قیمت دلار بی شک شاهد برخی مسائل در حوزه اجرای پروژه های عمرانی خواهیم بود٬ در خصوص بر طرف کردن و یا به حداقل رساندن مشکلات چه اقداماتی انجام گرفته است؟
*** ندایی: برای پیمان هایی که تابع شرایط عمومی پیمان هستند به مانند دیگر استان ها مکاتباتی با آقای نوبخت داشته ایم و توانستیم موافقت هایی را در خصوص تعدیل و نرخ ارز و... را بدست آوریم که امیدواریم در به حداقل رساندن ضررهای پیمانکاران و ادامه روند انجام پروژه ها مفید باشد و در خصوص پیمانکاران پروژه های خاص همچون شرکت گاز و... که ضوابط مخصوص خود را دارند هم مکاتباتی داشته ایم که بزودی مشکلات آنها هم انشالله برطرف شود و هیچ پروژه ای تعطیل نشود.
** ایرنا: آقای ندایی از اینکه در این گفت و گو شرکت کردید از شما تشکر می کنیم.
*** ندایی: من هم از شما و همکارانتان در انعکاس بخشی از خدمات دولت در استان اردبیل تشکر می کنم.
6016

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امنیت شغلی چالش اصلی جامعه کارگری است

مدیرکل راه آهن آذربایجان: ارتقای ایمنی در حمل و نقل ریلی اولویت است

پروازهای فرودگاه تبریزدرمسیرهای شیراز و بندرعباس افزایش یافت

77 درصد جمعیت تبریز تحت پوشش شبکه فاضلاب است

دادستان: 6 هزار لیتر سوخت قاچاق در ملکان کشف شد

رییس جهاد کشاورزی: واردات نهاده طیور توسط مرغداران مجاز است

مدیرعامل گاز آذربایجان شرقی: گازرسانی موجب کاهش 54 میلیون لیتری مصرف سوخت شد

احیای کارخانه تبریزکف به صورت رسمی اعلام شد

مدیرجهاد:برف و سرما 130 میلیاردتومان به باغات میانه خسارت زد

استاندار آذربایجان شرقی: ساختار توزیع کالاهای یارانه‌ای تعریف شود

معاون استاندار: 170کیلومتر از راه‌‌آهن میانه - تبریز تا پایان سال بهره‌برداری می‌ شود

صادرات کالا از پایانه مرزی بیله ‌سوار افزایش یاقت

قاز اول کارخانه کامیون سازی مشگین شهر تابستان افتتاح می شود

برگزیدگان جامعه کار و تولید استان اردبیل تجلیل شدند

استاندار اردبیل:سند آموزش های مهارتی در استان اردبیل تدوین می شود

باید از فرصت های سرمایه گذاران خارجی به نفع ارتقای شاخص های صنعتی آذربایجان غربی بهره جست

فرآیند ایجاد واحد تولیدی روغن های خاص گیاهی در ارومیه در دستور کار است

ارتباط بین المللی مطلوبی برای شناسایی بازارهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی آذربایجان غربی ایجاد شود

100 میلیارد ریال برای رفع محرومیت از تکاب اختصاص یافت

پزشکیان از کارخانه طلای زرشوران تکاب بازدید کرد

سد بابا احمد چالدران سرریز شد

چغندرقند برای اولین بار به صورت نشای گلدانی در نقده کشت شد

فعالیت 25 واحد تولیدی طی سال گذشته در منطقه آزاد ماکو آغاز شد

واحدهای دارای توان تولید توسط مسوولان حمایت شود

عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری «گل بهی» بوکان آغاز شد

مدیران آذربایجان غربی در جهت جذب سرمایه گذاری همدل هستند

توزیع شکر طرح تنظیم بازار در مهاباد آغاز شد

150 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری مهاباد هزینه می شود

صادرات کالا از پایانه مرزی بیله ‌سوار افزایش یافت

رئیس دامپزشکی: بیش از 876هزار نوبت دام در مراغه واکسینه شدند

55 درصد قارچ آذربایجان شرقی در واحدهای کوچک تولید می شود

قائم مقام سازمان مدیریت صنعتی ایران: تغییر نظام کسب و کار ضروری است

نماینده مجلس: کالاهای اساسی با ارز نیمایی وارد می شود

هفته آینده از بسته رونق مسکن رونمایی می شود

فرماندار تبریز: نیروگاه حرارتی نیازمند ارتقای فناوری است

تولید آبزیان در خلخال افزایش می یابد

بیش از هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری استان اردبیل شناسایی شد

هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی اردبیل پرداخت می شود

سرما بخش عمده ای از محصولات باغی خلخال را از بین برد

80 طرح هادی در قشلاقات بیله سوار اجرا می شود

بخشی از باغات مشگین شهر از خطر سرمازدگی در امان ماند

سرما خسارات زیادی به باغداران استان اردبیل تحمیل کرد

شاخص گاز رسانی استان اردبیل به 97 درصد افزایش می یابد

اقتصاد مقاومتی شجاعت و اختیارات مدیران را افزایش داده است

شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان ایجاد می شود

ماه رمضان کمبودی در عرضه مرغ نخواهیم داشت

مجموع سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی کمتر از 5 درصد بوده است

مبارزه با قاچاق دام در مرزهای آذربایجان غربی با جدیت انجام می گیرد

ایجاد صنایع پایین دستی معادن طلا تکاب در دستور کار است

برندسازی و معرفی فرش تکاب بصورت ویژه مورد توجه قرار گیرد