پیام آذری

آخرين مطالب

نقش انکار ناپذیر مردم در افزایش و ادامه گرانفروشی/ رسانه‌ها موفق به ترغیب مردم برای گزارش گران فروشی شدند اقتصادي

نقش انکار ناپذیر مردم در افزایش و ادامه گرانفروشی/ رسانه‌ها موفق به ترغیب مردم برای گزارش گران فروشی شدند

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
رسانه‌های استان اردبیل در پی پرداختن به افزایش قیمتها و گرانی‌های اخیر با یک کار دسته جمعی و سنجیده موفق شدند مردم را برای گزارش گران فروشی در سطح استان ترغیب کنند.
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، اگر تصور کنیم که تنها دولت و نهادهای مختلف دخیل در اداره امور کشور در افزایش قیمتها اثرگذار هستند و مردم در این میان هیچ نقشی ندارند و تنها مظلوم واقع می شوند کاملا به بیراهه رفتیم و اساسا با اصول یک جامعه پویا و فعال مبتنی بر اصل حکومت مردم بر مردم منافات داریم. 
نقش مردم تایین کننده ترین و سرنوشت ساز ترین تحرکات در تمامی امور چنین جامعه هایی است ، اگر قرار باشد با بی تفاوتی و گذر از بار مسئولیت های فردی و اجتماعی صرفا منتظر یک ناجی باشیم که با عصای جادویی خود یک شبه حوزه های مختلف آشفته کشور را سامان دهد و مشکلات و کمبود ها را برطرف کند ، در واقع ما هنوز به سطح یک جامعه و کشور مسلط بر سرنوشت خود نرسیده ایم. 
آنچه امروز برجسته تر از سایر حوزه‌ها مردم را تحت فشار ظاقت فرسا قرار داده است، حوزه اقتصاد و بلبشوی حاکم بر آن است، موج گرانی‌های اخیر که به زعم برخی‌ها ناشی از افزایش قیمت دلار است بارزترین چالشی است که با آن روبرو هستیم و صرفا به عنوان یک تماشاگر به نظاره نشستیم و عملا هیچ کنشی برای مقابله با افزایش قیمتها و گرانی نداشتیم به جز لطیفه سازی های سطحی در فضای مجازی و آه و ناله و شکایت از سختی های اقتصادی زندگی. 
مردم این کشور همان مردمی هستند که با دست های خالی به معنای واقعی کلمه در هشت سال دفاع مقدس بر ائتلاف جهانی علیه ایران پیروز شدند ، اکنون مارا چه شده است که در پستوهای خانه های خودمان زانوی غم بغل کردیم و منفعلانه زار میزنیم از دست گرانی ها ؟ 

قانون برای استفاده مردم وضع شده است
قانون برای استفاده مردم از آن در هر شرایطی که نیاز به آن دارند وضع شده است ، نه اینکه جملاتی باشد رد کتابهای قانون ، قدرت این جملات تا اندازه ای است که افراد جامعه را بر سرنوشت خود مسلط می کند ، اما متاسفانه شاهد هستیم که موج بی تفاوتی و بی توجهی مردم به ابزار های قانونی برای کنترل شرایط ، سودجویان و فرصت طلبان را تا حدی از جسارت پیش 
برده است که علنا و بدون هیچ ابایی از عواقب عمل مجرمانه شان ، به ثروت اندوزی مشغول کرده است. 
حتما آن داستان گرانی شیر در آلمان و تحریم مردم آلمان و نخریدن شیر را تا بازگشت قیمتها ، و یا داستان پیرزنی که در زلزله ژاپن نان اضافی که بهش رسیده بود و برای استفاده دیگران به امدادگران پس داده بود ، و داستانهایی از این دست را شنیده اید ، این داستانها اگر هم واقعیت نداشته باشد ، بلاشک الهام بخش است ، اما ملت ما در برهه های مختلف حساس با جان و مالشان داستانهای واقعی از این دست رقم زده اند ، ما ملتی هستیم که می توانیم ، حال چرا دست از رقم زدن سرنوشتمان برداشته ایم نیاز به موشکافی و تحلیل جداگانه ای دارد ، اما این دلیل موجهی برای ایجاد فضای مناسب جهت خون آشامی فرصت طلبانی که نان در خون عذاب مردم آغشته کرده و می بلعند نخواهد بود. 

احتکار و گرانفروشی را گزارش کنید
«به بهانه افزایش قیمت دلار کالا ها را که از قبل در انبار موجود بود گران کردند و اکنون که قیمت دلار به صورت نسبی کاهش پیدا کرده به عنوان این که خرید قبلی است باز هم گران میفروشند» این جمله ای است که این روزها هر ایرانی در گفت گو های روزانه خود تکرار می کند . اما در مقام عمل هیچ حرکتی و کنشی ندارد. در اخبار آمده بود که وقتی مردم پراید 40 میلیونی را میخرند چرا مرغ و گوجه و ... را گران نخرند. این یک واقعیت است ، وقتی مردم مطیع و فرمانبردار گرانفروشان هستند و در برابر بی عدالتی و قانون شکنی سکوت میکنند و حتی در راستای منفعت زالوهای اقتصادی صف خرید تشکیل می دهند ، چه بازدارنده ای برای سودجویان متصور هستیم. 
مردم رضایتمندانه گرانی را تحمل میکنند و میخرند ، گرانفروشان و محتکران نیز راضی از سودهای کلان هستند ، این سوال یک چالش واقعی است که آیا واقعا مشکل گرانی وجود دارد؟ 
وظیفه قانونی و شرعی برای هر فرد از یک جامعه مشارکت فعال در مواجهه با مشکلات و بحران های مختلف از جمله اقتصادی است . همه مردم استان را دعوت میکنیم برای نجات از سم مهلک بی توجهی و بیخیالی نسبت به گرانفروشی ، از حق مسلم خود دفاع کرده و بدون هر گونه ملاحضه و مصلحت اندیشی هر گونه گرانفروشی و احتکار را سریعا به شماره 124 گزارش کنند . این موج مقابله با گرانفروشی نه تنها باعث خواهد شد خانه‌های پوشالی منفعت طلبان به لرزه در آید، بلکه باعث خواهد شد اعمال قانون قیمتها را به صورت چشمگیری کاهش یابد و مستقیما بر اقتصاد زندگی هر فرد از جامعه تاثیر مثبت داشته باشد. 
گزارش مردمی که کمتر از 48 ساعت به نتیجه رسید
یک نمونه از گزارش مردمی که کمتر از 48 ساعت به نتیجه رسید را برایتان نقل میکنم. 
یک ادکلن خریدم به قیمت 50 هزار تومان ، بعد از رفتن به خانه و اطلاع اهالی خانه از این که من این ادکلن را به قیمت 50 هزار تومان خریداری کرده ام و توضیحاتی که دادند متوجه شدم قیمت این ادکلن در مغازه دیگری 20 هزار تومان بده است ، فردای آن روز به فروشنده مراجعه کردم و درخواست بررسی قیمت و بازگشت مابقی پولم را کردم اما فروشنده انکار کرد و جواب مناسبی به من نداد ، با شماره 124 تماس گرفتم و شرح ما وقع را گفتم در حالی که تصور نمیکردم نتیجه ای در بر داشته باشد. 
دو روز بعد با من تماس گرفتند و گفتند فروشنده در ساختمان صنعت و معدن و تجارت حاضر است و برای رسیدگی تشریف بیاورید ، وقتی به محل رسیدم دیدم فروشنده را آورده اند و مسئول مربوطه با وارد کردن بارکد گفت :قیمت ادکلن 22 هزار تومان است ، همانجا مابقی پول من را فروشنده مسترد کرد و مسئول اداره به من گفت شما مرخصید و ما به اعمال قانون برای این فروشنده رسیدگی و اقدام خواهیم کرد ، کمتر از 10 دقیقه هم من به حقم رسیدم هم آن فروشنده حساب کار دستش آمد که مملکت قانون دارد. 

نگران زمان و گرفتاری اداری برای گزارش گرانفروشی نباشید
بیشتر مردم تصور می کنند که در صورت گزارش گرانفروشی و یا احتکار ساعتها علاف شدن و گرفتاری های اداری و رفت و آمد خواهد داشت ، اما واقعیت اینگونه نیست ، کل فرآیند گزارش و رسیدگی و نتیجه آن کمتر از 20 دقیقه وقت شما را خواهد گرفت ، زمانی که صرف خواهید کرد ارزشش را خواهد داشت که ریشه عافیت طلبی گرانفروشان و سودجویان از بیخ کنده شود. 
اما شرط اصلی آن مشارکت همه مردم و ایجاد موج گزارش گرانفروشی است که در آن صورت ، گرانفرشان هم احساس ترش از عقوبت قانون شکنی شان خواهند کرد و دیگر کسی نخواهد توانست با خیال راحت جیب مردم را بچاپد و حساب هایش را با پول مردم که بوسیله گرانفروشی از آنها دزدیده است فربه کند. 
به موج مقابله با گرانفروشی و احتکار بپیوندید 
برای مردم ، برای جامعه و برای اردبیل ، به موج مقابله با گرانفروشان و محتکران بپیوندید و خیال راحت سودجویان را آشفته سازید. 
بیایید به معنای واقعی یک جامعه مسئولیت پذیر باشیم ، بیایید قدرت مردم را به رخ سوداگران بکشیم ، مردم باشیم نه اجتماعی متشکل از فرد ، سودهای لحضه ای فردی محکوم به شکست است و به طریق دیگری بر باد خواهد رفت ، بیایید به همه نشان بدهیم که وقتی که مردم بخواهند و اراده کنند بحران‌ها تبدیل به فرصت خواهند شد . چه اشکالی داشت اگر چند ماه رب گوجه نمی خریدیم تا به انگل های اقتصادی بفهمانیم با دور زدن قانون و اخبار جعلی نمیتوانند مردم را سرکیسه کنند .بیایید حقمان را به رایگان تقدیم نو کیسه ها نکنیم تا با پول های ما به فخر فروشی های خود ادامه دهند، بیایید فرهنگ بسازیم و بیایید فرهنگ اردبیل را سرمشقی برای ایران کنیم . 
به گزارش ایسنا در سال 97 در استان اردبیل گروهی به عنوان گروه رسانه‌ای برای اردبیل شکل گرفته است که هدف این گروه رسانه‌ای بررسی 
چالشهای موجود استان در راستای دستیبابی به شهری پایدار است.
منبع رسانه‌های استانی

انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

2 هزار پرونده قراردادهای بانکی در تبریز رسیدگی شد

وعده ارزی رییس بانک مرکزی

پیش‌بینی ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

326 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

80 درصد اطلاعات اولیه سند آمایش اردبیل جمع ‌آوری شد

کارخانه آرتاویل تایر اردبیل تعطیل نشده است

کمربندی خلخال تکمیل می شود

سهم بخش خصوصی در توسعه اقتصادی آذربایجان غربی ناچیز است

افزایش ضریب مکانیزاسیون، تدبیری برای بهبود معیشت کشاورزان

بیش از 33 هزار مسافر از طریق فرودگاه ماکو جابجا شدند

بیش از 75 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی معامله شد

بی‌اطلاعی از عرضه تخم‌مرغ 13 هزار تومانی

احتمال افزایش وام مسکن

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/25 | انگلیس طلا را گران کرد

مسئولان با محتکران دانه درشت برخورد جدی کنند

12 کیلوگرم زعفران در میاندوآب برداشت شد

درخواست واردات جگر

زمستان مسکن ارزان می‌شود

31 درصد ذخیره طلای کشور در آذربایجان غربی قرار دارد

اختصاص 2450میلیارد تومان طرح توسعه ای برای آذربایجان غربی همزمان با سفر رئیس جمهور به استان

970 متر از شبکه آبرسانی شهر قطور اصلاح شد

52 درصد راه های روستایی مهاباد آسفالت است

تامین اعتبار فاضلاب تکاب در سفر رییس جمهوری مطرح می شود

3500 میلیارد ریال طرح عمرانی بزرگ در خوی در حال اجراست

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

نرخ سود تسهیلات بانکی در آذربایجان غربی نصف می شود

کلاهبردار حوزه ساخت و ساز در تبریز به خارج متواری شد

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

بیش از هزار شغل جدید در نمین ایجاد شد

بانک ها تسهیلات سرمایه در گردش را تمدید نمی کنند

3340 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل پرداخت می شود

تجار استان ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار را در صادرات جدی بگیرند

آذربایجان شرقی در رتبه اول بهبود فضای کسب و کار در کشور قرار گرفته است

کمباین های مدرن بخش کشاورزی اردبیل را متحول می کنند

هزینه تولید آب شرب خلخال چندین برابر درآمد آن است

خلخال قطب اول تولید گل رز استان اردبیل شد

تولید عسل زنبورداران مهابادی نصف شد

160هزار خانوار شمال آذربایجان غربی مشترک نفت سفید هستند

شورای حفاظت از منابع آب در سلماس آغاز به کار کرد

خیّری در شاهین دژ به کمک توسعه طرح های آبخیزداری آمد

105میلیارد تومان برای ساماندهی بافت فرسوده تبریز تزریق شد

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

خرید 9 گونه محصول کشاورزی در پارس آباد تضمینی است

12 هزار تن وش پنبه در اردبیل تولید می شود

115 روستای آذربایجان غربی به نسل 4 اینترنت متصل می شود

34 درصد خانه های روستایی مهاباد مقاوم سازی شد

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

ابهامات تعطیلی کارخانه نئوپان خلخال رفع شود

سرعت کم طرح های آبخیزداری در ارومیه، نقده و خوی باید رفع شود