پیام آذری

آخرين مطالب

پژوهشگر مسایل دینی:

تجمع میلیونی اربعین باید به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود سياسي

تجمع میلیونی اربعین باید به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
یک پژوهشگر مسایل دینی با تاکید بر این‌که تجمع میلیونی اربعین باید به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود، گفت: اگر این تجمع میلیونی به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود، این حرکت عظیم مذهبی در سازمان‌های بین‌اللملی و گردشگری نیز ثبت می‌شود.
حجت‌الاسلام رحیم قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در رابطه با فلسفه‌ی پیاده روی اربعین اظهار کرد: حرکت "پیاده روی و زیارت اربعین" را طبق نقل شیخ طوسی در کتاب مصباح و تهذیب یکی از صحابه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به نام جابربن عبدالله انصاری بنا گذاشت؛ این صحابه در چهلمین روز شهادت اباعبدالله الحسین(ع) بر سر مزار آن مشرف شد و بعد از آن زمان این حرکت معنوی، قرن‌های متمادی (در ایام عادی و اربعین) ادامه یافت و این پیاده‌روی و زیارت برای شیعیان سمبل احیای مکتب سیدالشهداء شد.
وی در ادامه افزود: پیاده روی اربعین تا حدود 50 الی 60 سال پیش (دهه 30 هجری شمسی) رونق داشت و عموما شیعیان از کشورهای مختلف عازم زیارت سیدالشهداء می‌شدند اما با روی کار آمدن احمد حسن البکر و حاکم شدن دیکتاتوری در عراق، (بعد از قتل عام زائران حسینی در سال 1390 قمری و طی سال‌های 95، 96 و 97 هجری قمری) در ایام اربعین، زائرانی را که با پای پیاده عازم زیارت مرقد مطهر سیدالشهداء بودند از زمین و آسمان به رگبار بستند؛ در آن زمان ایرانیان مقیم عراق نیز اخراج شدند و پیاده روی اربعین در ظاهر خاموش و بصورت علنی تعطیل شد اما عملا اینگونه نبود و کسانی بودند که این سنت را ادامه می‌دادند.
وی در این خصوص افزود: با کنار رفتن حکومت صدام، این حرکت مذهبی از اربعین سال 81 جانی دوباره گرفت و شیعیان از کشورهای مختلف دنیا از شرق آسیا و هندوستان گرفته تا آمریکای لاتین عازم زیارت اربعین شدند تا اینکه طی سه الی چهار سال اخیر این حرکت به تجمع عظیم میلیونی نزدیک به 30 میلیون نفر بدل شده است.
وی با بیان این‌که نه فقط شیعیان، بلکه برخی مسیحیان، یهودیان و حتی آتئیست‌ها نیز در پیاده‌روی اربعین حضور می‌یابند و در جریان این پیاده‌روی برخی هدایت هم می‌شوند، تاکید کرد: متاسفانه رسانه‌های مزدور غرب این حرکت عظیم و تجمع میلیونی و آثار و برکات فرهنگی و اجتماعی آن را سانسور خبری کرده و و ابعاد بیدارگری بین ملت‌ها را پوشش خبری نمی‌دهند.
این پژوهشگر مسایل دینی با اشاره به پوشش خبری رسانه‌های بزرگ و مزدور از تجمع مذهبی هندوستان، افزود: در هندوستان هر 12 سال یکبار تجمع مذهبی برگزار می‌کنند و چون این تجمع هیچ آسیبی به سیاست، اقتصاد و فرهنگ شیطانی غرب نمی‌زند، این حرکت را پوشش خبری می‌دهند در حالی که تجمع 30 میلیونی اربعین که بزرگترین تجمع مذهبی دنیاست، دچار سانسور جهانی می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت ثبت پیاده روی و تجمع میلیونی اربعین در کتاب گینس به عنوان بزرگترین تجمع مذهبی در طول حدود 80 کیلومتر، تشریح کرد: بیش از 20 میلیون نفر از عاشقان آزادی، عدالت و مخالفان جور و جنایت طاغوت و یزیدیان زمان، در اربعین هر سال در کربلا گردهم می‌آیند تا ظلم ستیزی و آرمان‌های والای الهی و جهانی آن امام مقتدر را زنده کنند؛ اما در نهایت رسانه‌های غربی این حرکت بزرگ را از چشم مردم جهان پنهان می‌کنند.
وی در ادامه تاکید کرد: تاکنون تلاش‌های بسیاری شده تا چراغ پرنور "پیاده‌روی و زیارت اربعین" را خاموش کنند اما هرگز موفق نشده و نخواهند شد.
ثواب زیارت اربعین با پای پیاده
حجت‌الاسلام قربانی با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام تاکید کرد: ایشان در روایتی خطاب به عاشقان و شیفتگان سیدالشهداء علیه السلام فرموده‌اند: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین علیه السلام برود، خداوند به هر قدمى که برمی‌دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏‌فرماید و یک درجه مرتبه‏ اش را بالا می‌برد، وقتى به زیارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موکل او مى‏‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسند و وقتى برگشت با او وداع کرده و به وى مى‏‌گویند: گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد کرد. (کامل الزیارات ص134)
ثواب تجهیز و اعطای کمک هزینه سفر برای زائران اربعین
وی با اشاره به روایتی دیگر در مورد کسانی که خودشان نمی‌توانند با پای پیاده به زیارت اربعین مشرف شوند اما زائران دیگر را تجهیز کرده و در کمک هزینه سفر یاری می‌دهند، افزود: امام صادق علیه السلام در روایتی در این رابطه می‌فرمایند؛ به ازای هر درهمى که خرج کند، خداوند همانند کوه اُحد برایش حسنه می‌نویسد و چندین برابر آنچه هزینه کرده را در همین دنیا به او برمی‌گرداند؛ همچنین روایات مستفیض زیادی نزدیک به متواتر درباره ارزش و جایگاه و کیفیت زیارت اربعین توسط شیخ طوسی در تهذیب الاحکام و مصباح و دیگر علما در آثار خود نقل کرده‌اند.
وی با بیان این‌که پیاده روی و زیارت اربعین، پرچم اقتدار تشییع بوده و باید بیش از پیش همت کنیم تا این اقتدار، قوی‌تر و منسجم‌تر به نمایش گذاشته شود، افزود: دست‌هایی همیشه در تلاشند تا این پرچم را پایین بکشانند، در حالی که نوری را که خداوند متعال افروخته است هیچکس نمی‌توانند خاموش کند.
معاون آموزشی و پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز با تاکید بر این‌که علی‌رغم خباثت‌هایی که می‌شود، پیاده‌روی اربعین هرسال پرشورتر و پر رونق‌تر می‌شود، افزود: دشمن تلاش می‌کند بین دو کشور دوست و همسایه "عراق و ایران" اختلاف‌افکنی کرده و با مطرح کردن اختلاف قومیتی فارس و عرب و همچنین بحث "فقر" و کمک به فقرا، این حرکت را کمرنگ کند؛ در حالی که همین فقرا این تجمع میلیونی را به راه‌ انداخته و برای دفاع از اسلام، همواره جان و مال خود را فدا کرده‌اند.
وی در ادامه خطاب به متولیان فرهنگی جامعه گفت: متولیان فرهنگی مسئولیت مهمی در رابطه با اربعین دارند و باید در کنار موکب‌های رفاهی، به تولید محتوا نیز اقدام کنند تا فرهنگ اباعبدالله الحسین(ع) که شامل نظام باور، نظام ارزش و نظام رفتار مبتنی بر آموزه‌های آن حضرت است در جریان پیاده‌روی اربعین به نمایش گذاشته شود.
وی با بیان این‌که باید سبک زندگی، آداب و اخلاق امام حسین(ع) در این مسیر پیاده‌روی اربعین به دنیا نشان داده شود، افزود: این مهم با تولید محتوا محقق می‌شود.
حجت‌الاسلام قربانی بر استقرار موکب‌هایی با هدف ترویج فرهنگی اباعبدالله الحسین(ع) در مسیر پیاده‌روی اربعین تاکید کرد و گفت: چنانچه برخی موکب‌های انحرافی مثل شیعه انگلیسی و مهدویت انحرافی در این مسیر مستقر می‌شوند، باید موکب‌هایی با هدف ترویج فرهنگ سیدالشهداء نیز در این مسیر مستقر شده و فعالیت کنند و علاوه بر ارائه خدمات رفاهی به عاشقان آن حضرت، محتوای معرفتی فرهنگ عاشورا را نیز در قالب رسانه‌ای به شرکت کنندگان در این پیاده روی ارائه کنند ولی متولیان دولتی و مردمی این تجمع عظیم فرهنگی از این امر غافل بوده‌اند.
وی با اشاره به این‌که دشمنان می‌خواهند از منظر سیاسی و اجتماعی از این حرکت عظیم استفاده‌های منفی رسانه‌ای کرده و به ویژه با سانسور خبری، این جریان را به گونه‌ای دیگر نمایش دهند، متذکر شد: واجب است متولیان فرهنگی برای مقابله با توطئه‌های دشمن اقدامات موثری انجام داده و با پوشش رسانه‌ای، برگزاری نشست‌های بین‌المللی این جریان را به گفتمان بین ملت‌ها تبدیل کنند.
دبیر اجرائی همایش بین المللی فقه گردشگری (گردشگری مذهبی) تبریز2018 با تاکید بر این‌که زیارت اربعین، بزرگترین نمود گردشگری مذهبی در بین مسلمین و بلکه در کل دنیاست، تشریح کرد: متاسفانه زیارت عتبات عالیات در سازمان UNWT نمود و بازتاب خاصی ندارد، چرا که در سازمان‌های مرتبط بین‌المللی حضور و فعالیت کمرنگی داریم؛ در حالی که اگر حضور و فعالیت‌مان در این سازمان‌ها بیشتر شود می‌توان تجمع اربعین را به گفتمان بین‌المللی تبدیل کرد.
وی در خاتمه گفت: خداوند همه کسانی را که با حضور در این پیاده روی بزرگ جهانی، این امر الهی را اقامه کرده و فرهنگ حسینی را احیا کردند ماجور و مشکور گرداند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از مردم حلالیت می‌خواهم/ همه توانم را برای خدمت به مردم استان به کار گرفتم

دعوت مشترک استاندار و نماینده ولی فقیه در استان از مردم برای استقبال از رییس جمهوری اسلامی

عضویت کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی به 56 هزار نفر رسید

حادثه رانندگی در اتوبان تبریز- زنجان 7 کشته درپی داشت

کلید حل مشکلات اقتصادی در دست آمریکا و اروپا نیست

سقوط قیمت نفت شدت گرفت

6 گزینه برای استانداری آذربایجان شرقی مطرح است

سرپرست بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان غربی منصوب شد

جلسه هماهنگی سفر ریاست محترم جمهوری و افتتاح پروژه راه آهن ارومیه برگزار شد

استاندار آذربایجان غربی درگذشت مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

توسل به موضوعات قومیتی و مذهبی عین خیانت به اسلام است

موشک های جبهه مقاومت موفقیت بزرگی برای فلسطینیان بود

کپی مدارک از امور اداری آذربایجان شرقی حذف می شود

بسیج یک ارزش است/ ترامپ نقش تسهیل گر در سقوط آمریکا دارد

استاندار بازنشسته آذربایجان شرقی از مردم استان خداحافظی کرد

اسامی مطرح شده برای تصدی استانداری آذربایجان‌شرقی کذب محض است

تبریز الگوی نبود معتادمتجاهر/خشکی دریاچه ارومیه باعث مهاجرت میشود

وحدت مسلمانان و مقاومت فلسطین باعث نابودی رژیم صهیونیستی می شود

هر کس در مسیر مصالح کلان ملت گام بردارد بسیجی است

امام جمعه بیله سوار: این شهرستان مظلوم مانده است

دشمن جنگ تمام عیار اقتصادی با ایران براه انداخته است

تعطیلی کارخانه نئوپان شایسته بنیاد مستضعفان نیست

مسئولان بر بازار نظارت بیشتری داشته باشند

تکفیر در مکتب پیامبر بی معناست

اتحاد شیعه و سنی در هفته وحدت به جهانیان اعلام می شود

در بیستمین جشنواره شهید رجایی از دستگاههای اجرایی برتر تجلیل شد

"یاسر محمدزاده" به سمت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری پلدشت منصوب شد

"حمید صداقت پیشه" به عنوان سرپرست بنیاد فرهنگ، هنر و ادب استان منصوب شد

"صابر امینی" به سمت معاون فرماندار چایپاره منصوب شد

"حمید پویامنش" به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری خوی منصوب شد

"زهرا روحی" به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ارومیه منصوب شد

خرم: ظریف انقدر تحمل کرد که به سیم آخر زد

مرحله اول سناریوی کاخ سفید شکست خورده است

20هزارمیلیارد ریال برای توسعه پیرانشهر و سردشت هزینه شده است

تمرکززدایی اقتصادی توزیع عادلانه ثروت را موجب می شود

وزرای دولت روحانی چند سال سن دارند؟

هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست

آمریکایی‌ها دیگر صاحب نفوذ نیستند

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد ؛ نقش اصلی مدیران در شرایط فعلی حفظ و ایجاد فرصت های اشتغال است

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

15 هزار ناظر انتخاباتی در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

جلسه هماهنگی سفر رییس جمهوری اسلامی به استان آذربایجان غربی برگزار شد

استانی شدن انتخابات حرکت به سمت تحزب گرایی است

حمایت استاندار آذربایجان غربی از تیم فوتبال 90 ارومیه

رزمایش قطع برق در فرودگاه بین المللی تبریز انجام شد

پرکردن شکاف توسعه‌ای در شهرستان‌ها از رویکردهای اصلی در توزیع اعتبارات است

ایران نگذاشت که آمریکا منطقه را ببلعد

حاشیه های انتخاب «حناچی» به دوره هابیل و قابیل بر می گردد

همسر ترامپ خواستار اخراج معاون جان بولتون از کاخ سفید شد