پیام آذری

آخرين مطالب

پژوهشگر مسایل دینی:

تجمع میلیونی اربعین باید به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود سياسي

تجمع میلیونی اربعین باید به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
یک پژوهشگر مسایل دینی با تاکید بر این‌که تجمع میلیونی اربعین باید به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود، گفت: اگر این تجمع میلیونی به گفتمان بین‌المللی تبدیل شود، این حرکت عظیم مذهبی در سازمان‌های بین‌اللملی و گردشگری نیز ثبت می‌شود.
حجت‌الاسلام رحیم قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در رابطه با فلسفه‌ی پیاده روی اربعین اظهار کرد: حرکت "پیاده روی و زیارت اربعین" را طبق نقل شیخ طوسی در کتاب مصباح و تهذیب یکی از صحابه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به نام جابربن عبدالله انصاری بنا گذاشت؛ این صحابه در چهلمین روز شهادت اباعبدالله الحسین(ع) بر سر مزار آن مشرف شد و بعد از آن زمان این حرکت معنوی، قرن‌های متمادی (در ایام عادی و اربعین) ادامه یافت و این پیاده‌روی و زیارت برای شیعیان سمبل احیای مکتب سیدالشهداء شد.
وی در ادامه افزود: پیاده روی اربعین تا حدود 50 الی 60 سال پیش (دهه 30 هجری شمسی) رونق داشت و عموما شیعیان از کشورهای مختلف عازم زیارت سیدالشهداء می‌شدند اما با روی کار آمدن احمد حسن البکر و حاکم شدن دیکتاتوری در عراق، (بعد از قتل عام زائران حسینی در سال 1390 قمری و طی سال‌های 95، 96 و 97 هجری قمری) در ایام اربعین، زائرانی را که با پای پیاده عازم زیارت مرقد مطهر سیدالشهداء بودند از زمین و آسمان به رگبار بستند؛ در آن زمان ایرانیان مقیم عراق نیز اخراج شدند و پیاده روی اربعین در ظاهر خاموش و بصورت علنی تعطیل شد اما عملا اینگونه نبود و کسانی بودند که این سنت را ادامه می‌دادند.
وی در این خصوص افزود: با کنار رفتن حکومت صدام، این حرکت مذهبی از اربعین سال 81 جانی دوباره گرفت و شیعیان از کشورهای مختلف دنیا از شرق آسیا و هندوستان گرفته تا آمریکای لاتین عازم زیارت اربعین شدند تا اینکه طی سه الی چهار سال اخیر این حرکت به تجمع عظیم میلیونی نزدیک به 30 میلیون نفر بدل شده است.
وی با بیان این‌که نه فقط شیعیان، بلکه برخی مسیحیان، یهودیان و حتی آتئیست‌ها نیز در پیاده‌روی اربعین حضور می‌یابند و در جریان این پیاده‌روی برخی هدایت هم می‌شوند، تاکید کرد: متاسفانه رسانه‌های مزدور غرب این حرکت عظیم و تجمع میلیونی و آثار و برکات فرهنگی و اجتماعی آن را سانسور خبری کرده و و ابعاد بیدارگری بین ملت‌ها را پوشش خبری نمی‌دهند.
این پژوهشگر مسایل دینی با اشاره به پوشش خبری رسانه‌های بزرگ و مزدور از تجمع مذهبی هندوستان، افزود: در هندوستان هر 12 سال یکبار تجمع مذهبی برگزار می‌کنند و چون این تجمع هیچ آسیبی به سیاست، اقتصاد و فرهنگ شیطانی غرب نمی‌زند، این حرکت را پوشش خبری می‌دهند در حالی که تجمع 30 میلیونی اربعین که بزرگترین تجمع مذهبی دنیاست، دچار سانسور جهانی می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت ثبت پیاده روی و تجمع میلیونی اربعین در کتاب گینس به عنوان بزرگترین تجمع مذهبی در طول حدود 80 کیلومتر، تشریح کرد: بیش از 20 میلیون نفر از عاشقان آزادی، عدالت و مخالفان جور و جنایت طاغوت و یزیدیان زمان، در اربعین هر سال در کربلا گردهم می‌آیند تا ظلم ستیزی و آرمان‌های والای الهی و جهانی آن امام مقتدر را زنده کنند؛ اما در نهایت رسانه‌های غربی این حرکت بزرگ را از چشم مردم جهان پنهان می‌کنند.
وی در ادامه تاکید کرد: تاکنون تلاش‌های بسیاری شده تا چراغ پرنور "پیاده‌روی و زیارت اربعین" را خاموش کنند اما هرگز موفق نشده و نخواهند شد.
ثواب زیارت اربعین با پای پیاده
حجت‌الاسلام قربانی با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام تاکید کرد: ایشان در روایتی خطاب به عاشقان و شیفتگان سیدالشهداء علیه السلام فرموده‌اند: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین علیه السلام برود، خداوند به هر قدمى که برمی‌دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏‌فرماید و یک درجه مرتبه‏ اش را بالا می‌برد، وقتى به زیارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موکل او مى‏‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسند و وقتى برگشت با او وداع کرده و به وى مى‏‌گویند: گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد کرد. (کامل الزیارات ص134)
ثواب تجهیز و اعطای کمک هزینه سفر برای زائران اربعین
وی با اشاره به روایتی دیگر در مورد کسانی که خودشان نمی‌توانند با پای پیاده به زیارت اربعین مشرف شوند اما زائران دیگر را تجهیز کرده و در کمک هزینه سفر یاری می‌دهند، افزود: امام صادق علیه السلام در روایتی در این رابطه می‌فرمایند؛ به ازای هر درهمى که خرج کند، خداوند همانند کوه اُحد برایش حسنه می‌نویسد و چندین برابر آنچه هزینه کرده را در همین دنیا به او برمی‌گرداند؛ همچنین روایات مستفیض زیادی نزدیک به متواتر درباره ارزش و جایگاه و کیفیت زیارت اربعین توسط شیخ طوسی در تهذیب الاحکام و مصباح و دیگر علما در آثار خود نقل کرده‌اند.
وی با بیان این‌که پیاده روی و زیارت اربعین، پرچم اقتدار تشییع بوده و باید بیش از پیش همت کنیم تا این اقتدار، قوی‌تر و منسجم‌تر به نمایش گذاشته شود، افزود: دست‌هایی همیشه در تلاشند تا این پرچم را پایین بکشانند، در حالی که نوری را که خداوند متعال افروخته است هیچکس نمی‌توانند خاموش کند.
معاون آموزشی و پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز با تاکید بر این‌که علی‌رغم خباثت‌هایی که می‌شود، پیاده‌روی اربعین هرسال پرشورتر و پر رونق‌تر می‌شود، افزود: دشمن تلاش می‌کند بین دو کشور دوست و همسایه "عراق و ایران" اختلاف‌افکنی کرده و با مطرح کردن اختلاف قومیتی فارس و عرب و همچنین بحث "فقر" و کمک به فقرا، این حرکت را کمرنگ کند؛ در حالی که همین فقرا این تجمع میلیونی را به راه‌ انداخته و برای دفاع از اسلام، همواره جان و مال خود را فدا کرده‌اند.
وی در ادامه خطاب به متولیان فرهنگی جامعه گفت: متولیان فرهنگی مسئولیت مهمی در رابطه با اربعین دارند و باید در کنار موکب‌های رفاهی، به تولید محتوا نیز اقدام کنند تا فرهنگ اباعبدالله الحسین(ع) که شامل نظام باور، نظام ارزش و نظام رفتار مبتنی بر آموزه‌های آن حضرت است در جریان پیاده‌روی اربعین به نمایش گذاشته شود.
وی با بیان این‌که باید سبک زندگی، آداب و اخلاق امام حسین(ع) در این مسیر پیاده‌روی اربعین به دنیا نشان داده شود، افزود: این مهم با تولید محتوا محقق می‌شود.
حجت‌الاسلام قربانی بر استقرار موکب‌هایی با هدف ترویج فرهنگی اباعبدالله الحسین(ع) در مسیر پیاده‌روی اربعین تاکید کرد و گفت: چنانچه برخی موکب‌های انحرافی مثل شیعه انگلیسی و مهدویت انحرافی در این مسیر مستقر می‌شوند، باید موکب‌هایی با هدف ترویج فرهنگ سیدالشهداء نیز در این مسیر مستقر شده و فعالیت کنند و علاوه بر ارائه خدمات رفاهی به عاشقان آن حضرت، محتوای معرفتی فرهنگ عاشورا را نیز در قالب رسانه‌ای به شرکت کنندگان در این پیاده روی ارائه کنند ولی متولیان دولتی و مردمی این تجمع عظیم فرهنگی از این امر غافل بوده‌اند.
وی با اشاره به این‌که دشمنان می‌خواهند از منظر سیاسی و اجتماعی از این حرکت عظیم استفاده‌های منفی رسانه‌ای کرده و به ویژه با سانسور خبری، این جریان را به گونه‌ای دیگر نمایش دهند، متذکر شد: واجب است متولیان فرهنگی برای مقابله با توطئه‌های دشمن اقدامات موثری انجام داده و با پوشش رسانه‌ای، برگزاری نشست‌های بین‌المللی این جریان را به گفتمان بین ملت‌ها تبدیل کنند.
دبیر اجرائی همایش بین المللی فقه گردشگری (گردشگری مذهبی) تبریز2018 با تاکید بر این‌که زیارت اربعین، بزرگترین نمود گردشگری مذهبی در بین مسلمین و بلکه در کل دنیاست، تشریح کرد: متاسفانه زیارت عتبات عالیات در سازمان UNWT نمود و بازتاب خاصی ندارد، چرا که در سازمان‌های مرتبط بین‌المللی حضور و فعالیت کمرنگی داریم؛ در حالی که اگر حضور و فعالیت‌مان در این سازمان‌ها بیشتر شود می‌توان تجمع اربعین را به گفتمان بین‌المللی تبدیل کرد.
وی در خاتمه گفت: خداوند همه کسانی را که با حضور در این پیاده روی بزرگ جهانی، این امر الهی را اقامه کرده و فرهنگ حسینی را احیا کردند ماجور و مشکور گرداند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محتوای رسانه باید بر اساس نیازهای روز جامعه باشد

243 پروژه برای بازآفرینی در محلات آذربایجان غربی اجرا می شود

دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی مغفول مانده است

مدیرکل سابق محیط زیست یزد بازداشت شد

عشایر باید بیشترین خدمات را دریافت کنند/ مهم‌ترین ویژگی عشایر خوداتکا بودن است

میزان بارش سال زراعی در آذربایجان غربی124درصد افزایش یافت

ذخایر سدهای مخزنی آذربایجان‌غربی به 994 میلیون متر مکعب رسید

حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد

نیویورک تایمز: حدس بزنید جانشین ترامپ کیست؟

انقلاب اسلامی به نماد استکبارستیزی در دنیا تبدیل شده است

دستاوردهای انقلاب در جهان بی نظیر است

٥٦٠ پروژه عمرانی دهه فجر در آذربایجان غربی به بهره برداری می رسد

برنامه های چهلمین سالگرد انقلاب باید رویکرد خلاقانه داشته باشند

وحدتی: دستگاه‌ها دستاورهای انقلاب را به مردم تبیین کنند

انقلاب ایران زیربنای تشکیل ارتش اسلام در دنیاست

لزوم توجه به اشتغال پایدار شهری/ تسریع در روند پرداخت تسهیلات اشتغال

امنیت قابل توجهی در کشور حاکم است/همگرایی دستگاه‌های امنیتی

ترامپ: استیضاح شوم، بورس آمریکا سقوط می‌کند

پاسخ دادستان تهران به مدعیان برپایی رفراندوم حجاب

توئیت مهاجری درباره جنتی و علم‌الهدی

مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند

تخریب و ویرانگری به صلاح هیچکس نیست/ناکامی اردبیل در پرورش سناتور

جشن های چهل سالگی انقلاب باید باشکوه خاص برگزار شود

توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اولویت سیاست خارجی ایران است

ضرورت نظام‌مند کردن واگذاری معادن در استان

3000بیمار خاص در آذربایجان غربی تحت پوشش بیمه سلامت هستند

هنوز در مورد استعفای شهنازی به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

ده سال قبل و بعد؛ چالش مجازی که سیاسی شد

شعارهای تند و فشارهای ترامپ با هدف معامله صورت می گیرد و نه جنگ

همت مردم عامل اصلی پیشرفت بیله سوار است

امام جمعه نیر بر رفع مشکلات آموزش و پرورش تاکید کرد

اولین واکنش ترامپ به پرتاب ناموفق ماهواره پیام

جامعه نیازمند خدمت جهادی است

انتخابات باید نخبه ها را بر مسند کار آورد

مسئولان «تبریز 2018» طرح‌های اجرا شده را تبیین و تشریح کنند

آیین های عزاداری ایام فاطمیه با عظمت برگزار شود

خدمات الکترونیکی مهمترین تکلیف ادارات برای مقابله با فساد است

ایرانیان زندانی در اقلیم کردستان به ایران باز می گردند

نامه برخی از تشکل‌های دانشجویی استان به رئیس مجلس در خصوص پرونده نماینده ملکان

موفقیت در عرصه‌های گوناگون از طریق ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی میسر است

امنیت قابل توجهی در کشور حاکم است/همگرایی دستگاه‌های امنیتی

فعالان رسانه در انتشار اخبار حساسیت داشته باشند

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

چهل ساله شدن انقلاب نشان از اقتدار نظام در عرصه های جهانی است

همگرایی دستگاه های امنیتی کم سابقه است

حفظ آرامش اجتماعی از رسالت‌های رسانه است

جشن گل نرگس، سرشماری پرندگان و درختکاری در قرار سبز چهارم دی ماه

آسایش مردم باید ار سوی رسانه ها رعایت شود

نشست دوره ای استانداران آذربایجان غربی، اربیل و سلیمانیه برگزار می شود