پیام آذری

آخرين مطالب

مصرف بی رویه آب و تهدید خشکسالی در استان اردبیل اقتصادي

مصرف بی رویه آب و تهدید خشکسالی در استان اردبیل

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل- کاهش بارش و خشکسالی های ادامه دار در استان اردبیل همچنان میدان داری می کند و این وضعیت نامناسب در حالی است که شهروندان استان دانسته و ندانسته هر روز بر دامنه مصرف بی رویه خود در زمینه شرب و کشاورزی می افزایند.
به گزارش ایرنا، در حال حاضر مناطق مختلف استان اردبیل با کمبود آب مواجه شده و حتی در برخی روستا ها و قشلاق های عشایری آبرسانی به صورت سیار انجام گرفته که دلیل اصلی آن به مصرف بی رویه آب بر می گردد.
در برخی از روستا ها انشعاب و استفاده غیر مجاز سبب کمبود آب شده و در برخی شهرها نیز کسبه ، بازاریان ، نمایشگاه های اتومبیل ، کارواش ها و شهروندان در مصرف آب اسراف کرده و موجب تنش آبی در استان شده اند.
گزارش ها از ذخایر پشت سدهای استان نیز وضعیت مطلوبی را نشان نمی دهد، هم اکنون سدهای یامچی در شهرستان نیر و سبلان در شهرستان مشگین شهر با کاهش آب مواجه هستند.
دلیل اصلی کسری مخازن سدها برداشت بیش از حد و در برخی مواقع 80 درصد بیشتر از ظرفیت برداشت با هدف تامین مصارف آب آشامیدنی و تنیز کشاورزی می باشد.
در این حال مناطق شمالی این استان نیز به رغم دارا بودن بارش مناسب، همچنان نیازمند آب بوده و منابع آبی حوضه آبریز' ساری قمیش' که با مساحتی در حدود 87 هزار و 49 هکتار، بخش هایی ازشهرستان های گرمی و بیله سوار مغان در شمال این استان را شامل می شود حدود 12 میلیون مترمکعب کمبود آب دارد.
علی دولتی‌مهر مدیرکل سازمان هواشناسی استان اردبیل گفت: هم‌اکنون جایگاه استان از نظر میزان بارش، رتبه چهارم کشوری است و با این برآورد اردبیل به عنوان چهارمین استان خشک، ‌نیمه خشک و با بارش کم شناخته می‌شود.
وی با بیان اینکه میزان بارندگی‌ها در سطح کشور بیش از 26 درصد کاهش را نشان می‌دهد، افزود: استان سیستان و بلوچستان در رتبه نخست کاهش بارندگی و استان اردبیل هم در رتبه چهارم قرار دارد.
وی اضافه کرد: اردبیل در حال‌حاضر با کمبود آب مواجه بوده و در صورت نبود بارش های کافی و صرفه‌جویی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، خانگی و صنعتی تداوم خشکسالی دور از انتظار نیست.
پیمان دیرین کارشناس کشاورزی می گوید: استان اردبیل همچنان در زمینه منابع آب در مرز خطر و ورود به بحران قرار داشته و ضروری است که با صرفه جویی و مدیریت مصرف آب از این وضعیت خطرناک رهایی یابد.
وی افزود: هنوز در زمینه ذخایر آب در پشت سدها تصویری مبهم و نه چندان دلگرم کننده وجود دارد و این درحالی است که در زمینه منابع زیر زمینی استان اردبیل در وضعیت نامطلوب قرار گرفته و دشت آن در زمره مناطق ممنوعه بشمار می رود.
دیرین اضافه کرد: مصرف بی رویه و غیر علمی از منابع آبی بویژه در بخش کشاورزی حجم زیادی از آب را هدر داده و از ذخایر آن می کاهد.
اصغر سلیمان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردیبل هم در این باره گفت: با وجود خشکسالی چند سال اخیر و کاهش منابع، مصرف بی رویه آب در این استان نگران کننده است.
وی با تاکید بر ضرورت صرفه جویی و مصرف بهینه آب افزود: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در زمینه آبیاری تحت فشار و قطره ای اقدامات خوبی را انجام داده اند و امید است با صرفه جویی 25 درصدی مشکلات آب شرب و صنعتی برطرف شود.
سلیمان زاده با بیان اینکه دشت اردبیل با کمبود آب زیر زمینی مواجه است، افزود: مصرف آب در این دشت آنقدر زیاد بوده که سهم آب 5 سال آینده را نیز شامل می شود.
او اضافه کرد: دشت‌های منطقه به خاطر مصرف بی‌رویه در بخش کشاورزی آسیب جدی دیده اما دولت با اجرای طرح تعادل بخشی توانسته تا حدی جلوی این مشکل را بگیرد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به اینکه 92 درصد آب‌های منطقه در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ادامه داد: سهم مصرف شهری آب کمتر از 8 درصد می باشد اما هر دو بخش نیازمند اصلاح شیوه‌ مصرف است.
یحیی سیف اللهی سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل هم گفت: تولید سالانه آب شرب سالم و بهداشتی در استان اردبیل 80 میلیون متر مکعب و مصرف آب در طول سال حداکثر 60 میلیون متر مکعب در بخش های مختلف خانگی ، تجاری و صنعتی می باشد.
وی با بیان اینکه اردبیل جز استان های سردسیر کشور محسوب شده و میانگین مصرف آب شرب در این استان نسبت به سایر استان ها پایین است، افزود: با این حال مصرف آب در این استان بیشتر از استانداردهای تعریف شده در الگوی مصرف آب شرب است.
به گفته او ، برغم افزایش بی سابقه دمای هوا و افزایش مصرف آب در هفت ماه امسال به جز شهر عنبران ، مشکلی در تامین آب شرب مصرفی شهرهای مختلف استان بوجود نیامد.
** چه باید کرد
کارشناسان می گویند: عوامل متعددی سبب کمبود آب در استان اردبیل شده که از جمله آن می توان به کاهش محسوس بارش ‌ها در سال‌ های اخیر، برداشت بی‌ رویه از آب ‌های زیرزمینی، حفر چاه‌ های غیرمجاز، برداشت‌ های اضافه از چاه ‌ها برای مصرف در کشاورزی و فقدان صرفه جویی در مصرف اشاره کرد.
این کارشناسان معتقدند: برای حفظ و افزایش ذخیره آب در پشت سدها و نیز منابع زیرزمینی، تغییر الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، استفاده از گونه های کشاورزی کم مصرف آب، آبیاری قطره ای وتحت فشار برای افزایش راندمان آبیاری اقدامی ضروری است.
این کارشناسان تاکید دارند که مهمترین عامل در مقابله با این مشکل فرهنگ سازی و نهادینه کردن آن در لایه های مختلف اجتماعی است ضمن اینکه دستگاههای مسئول نیز می بایست اقدام های مقابله ای خود را افزایش دهند.
دیرین، یکپارچه سازی اراضی، کشت گلخانه ای وتوسعه گلخانه های صنعتی وکشاورزری در کاهش سهم آب کشاورزی را موثردانست و بیان کرد: در صورت اعمال این اقدامات می توان سهم آب کشاورزی را کاهش وسهم آب صنعتی را افزایش داد .
مدیر عامل شرکت آب‌ منطقه‌ای اردبیل نیز با بیان اینکه مدیریت مصرف آب در استان ضروری است، گفت: فرهنگ ‌سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب یکی از راهکارهای مقابله با مشکل کم آبی می باشد.
سلیمان زاده افزود: با فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در مدارس و بین دانش‌آموزان و تسری آن به خانواده ها می توان گامی مهمی در این زمینه برداشت.
وی افزود: رسانه ها از جمله تلویزیون نیز در این زمینه وظیفه مهمی بردوش داشته و تولید و پخش برنامه های تاثیرگذار در زمینه مصرف بی رویه آب و نتایج فاجعه آور آن و نیز ضرورت صرفه جویی ضروری است.
وی همچنین بر مهار و مقابله با حفر چاه های غیر مجازو جلوگیری از روند کاهشی سفره های زیرزمینی نیز تاکید کرد و افزود: این شرکت در این زمینه گام های خوبی برداشته است.
سیف اللهی سرپرست فاضلاب شهری استان اردبیل نیز گفت: امسال نرخ آب بهای مصارف خانگی ، تجاری و صنعتی آب شرب با هدف جلوگیری از مصرف بیشتر آب در استان چهار درصد افزایش یافته است .
وی بیان کرد: برای پیشگیری از مصرف زیاد و فرهنگ سازی برای استفاده بهینه آب شرب علاوه بر افزایش سطح جرایم اعمال شده در بخش اداری، جرایم مربوط به مصرف مازاد بر شاخص های تعیین شده برای مدارسی که الگوی مصرف را رعایت نکنند نیز اعمال خواهد شد.
رضا کریمی ، نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم شهرستان‌ های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: کمبود شدید منابع آبی در حال حاضر مهم‌ ترین دغدغه در دشت اردبیل است که این موضوع بیشتر به بخش کشاورزی مربوط می‌شود و نیاز است در این زمینه با استفاده از روش‌های جایگزین آبیاری نوین و روش‌ های جدید، مشکلات موجود در این زمینه را برطرف کنیم.
وی معتقد است که تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی راهکاری اساسی برای مقابله با کمبود آب است.
او گفت: مصرف بی‌رویه آب در بخش کشاورزی سبب افت آب‌های زیرزمینی شده و به همین دلیل نیاز است تمام دستگاه ‌ها و مسئولان اجرایی با تعامل و همکاری‌ های همه‌ جانبه در راستای حل این مشکلات گام بردارند.
کریمی بیان کرد: تلاش بر این است که با الگوسازی و فرهنگ صحیح مصرف آب در راستای برطرف کردن مشکلات موجود گام برداریم.
وی اضافه کرد: انتظار می ‌رود تمامی نهادها در تحقق برنامه‌های مدیریت منابع آبی همکاری کنند تا بتوانیم از این طریق کمبود منابع آبی را برطرف کرده و با بحران کم ‌آبی مقابله کنیم چرا که این موضوع برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است و اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرد عواقب جبران ‌ناپذیری به بار می‌آورد.
وی همچنین بر تغییر شیوه کشت و نیز جایگزینی محصولات با نیاز آبی کم در استان تاکید کرد.
7110/6016

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیشرفت واحد تولیدی سرمایه گذاری 'دهلر' به 30 درصد رسید

توزیع شکر طرح تنظیم بازار در مهاباد آغاز شد

آب ذخیره پشت سدهای آذربایجان غربی26 درصد افزایش یافت

بیش از 2700خودرو مسافران نوروزی آذربایجان غربی را جابجا می کند

حال و هوای بهاری در بازارهای مهاباد

700 تن گوشت قرمز در اردبیل توزیع شد

پرداخت بخش عمده مطالبات کارگران بلبرینگ‌سازی

شهروندان از مصرف قارچ های وحشی و خودرو خودداری کنند

توزیع میوه تعطیلات نوروز در استان اردبیل ادامه می یابد

103 میلیون تردد در جاده های اردبیل ثبت شد

رکود اقتصادی تکمیل پروژه تقاطع غیر همسطح آذربایجان را با تاخیر مواجه کرده است

سرمایه‌گذاری در بازار بورس چه مزایایی دارد؟

استقبال پرشور ارومیه ای ها از جشنواره پیام آور بهار

بیش از 6000 مورد بازرسی از اصناف پیرانشهر انجام شد

مبارزه با فساد اولویت مسوولان آذربایجان غربی در سال آینده است

پتروشیمی میاندوآب تیرماه سال آینده به بهره برداری می رسد

آمادگی برق تبریز برای عید نوروز

نظارت دقیق بر بازار عرضه میوه و گوشت در ایام عید ضروری است

488 فرصت شغلی در شهرستان نیر ایجاد شد

گشت های حفاظت از منابع طبیعی اردبیل در نوروز فعال هستند

هیچ کمبودی در تامین میوه شب عید آذربایجان غربی وجود ندارد

اعتبار ابلاغی به صندوق امید آذربایجان غربی ناکافی است

102 تن گوشت در بوکان توزیع شد

300 میلیارد ریال به حساب مرزنشینان آذربایجان غربی واریز شد

6000 هکتار از جنگل های سردشت محلول پاشی شد

استاندار آذربایجان شرقی: برنامه توسعه اشتغال استان تدوین شود

جوجه ریزی در مرغداری های آذربایجان شرقی افزایش یافت

کارخانه های بحرانی آذربایجان شرقی به 10 واحد کاهش یافت

210میلیارد ریال صرف اجرای طرح های آبخیزداری استان اردبیل شد

68 میلیون دلار کالا از گمرک بیله سوار مغان صادر شد

یک هزارو 787 شغل در پنجره واحد شهرستان بیله سوار ثبت شد

میانگین عمر ناوگان حمل ونقل عمومی ارومیه بیش از ١٠ سال است

76 درصد از کل تولید ناخالص داخلی استان مشمول مالیات است

ممنوعیت صادرات سیب درختی/ باغداران در ارومیه سیب احتکار می کنند!

4 واحد تولیدی و صنعتی در شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی به بهره‌برداری رسید

سالانه 3 میلیون اصله نهال مجوزدار در میاندوآب تولید می شود

بزرگترین تولیدکننده واکسن تب برفکی کشور همچنان فعال است

طرح ایمن سازی مدارس حاشیه جاده ها در سردشت اجرا شد

سردشت ظرفیت تبدیل به قطب تولید آبزیان را دارد

4 واحد صنفی مشاغل مزاحم در مهاباد پلمب شد

طرح راستی آزمایی ادوات کشاورزی در جنوب آذربایجان غربی اجرا شد

میوه شب عید در 40 مرکز مختلف در میاندوآب توزیع می شود

تبعیض مالیاتی با اجرای نظام جامع رفع می شود

واحد استحصال شمش طلا 2 ماه آینده در خوی به بهره برداری می رسد

افت ٣٠ درصدی فروش در بازار پوشاک ارومیه/قدرت خرید مردم کاهش یافته است

چهار واحد تولیدی صنعتی در آذربایجان شرقی بهره برداری شد

100 میلیون دلار کالا از گمرک بناب صادر شد

3 هزار راس دام زنده قاچاق در آذربایجان شرقی کشف شد

21 میلیارد ریال برای رفع نقاط پرتصادف آذربایجان شرقی تخصیص یافت

سرانه مصرف ماهی در آذربایجان شرقی به 6.5 کیلوگرم رسید